Διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα: “Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα: αντιμετώπιση, πρόληψη, ερμηνεία”

Με στόχο τη συνεισφορά στη συζήτηση για τις εκδηλώσεις βίας που προβληματίζουν έντονα την εκπαιδευτική κοινότητα, αλλά και τη συνακόλουθη υποστήριξη της εκπαιδευτικής κοινότητας των σχολικών μονάδων, είκοσι δύο Περιφερειακά Κέντρα Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ), ανάμεσα στα οποία και το 2ο ΠΕΚΕΣ Ν. Αιγαίου, εφαρμόζοντας τις αποφάσεις των Ολομελειών τους, διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: «Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα: Αντιμετώπιση, Πρόληψη, Ερμηνεία».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου και θα έχει τη μορφή συζήτησης, σε τρία στρογγυλά τραπέζια στα οποία ειδικοί επιστήμονες θα καταθέσουν τις απόψεις τους, για τον καθένα από τους τρεις άξονες του θέματος, ενώ παράλληλα θα συζητηθούν και ερωτήσεις που θα κατατεθούν γραπτά από τους/τις συμμετέχοντες/ ουσες. Την εκδήλωση μπορούν να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί, γονείς-κηδεμόνες, μαθητές και όσοι/ες ενδιαφέρονται για το θέμα.

Για το Δελτίο Τύπου και το Πρόγραμμα της Ημερίδας πατήστε εδώ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Ενημέρωση. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.