Schools defenders of the Earth

Η δράση μας βασιζόμενη στο πλαίσιο των 17 στόχων για την βιώσιμη ανάπτυξη έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειες της.

Sustainable Development Goals and the 2030 Agenda. How IED supports SDGs! | Institute of Entrepreneurship Development

twinspace-logo

Το ευρωπαϊκό μας πρόγραμμα eTwinning τα συνεργαζόμενα σχολεία έχουν στόχο, να κάνουν τον κόσμο ένα καλύτερο μέρος για να ζουν. Πέντε ήρωες με τη βοήθεια των παιδιών θα σώσουν τη Γη, καθώς κινδυνεύει λόγω της κλιματικής αλλαγής. Παιδιά στο ρόλο των Υπερασπιστών της Γης καλούνται να ολοκληρώσουν 5 αποστολές:

• Εξοικονόμηση νερού
  • Εξοικονόμηση ενέργειας
  • The Project 5
  • Ζώα σε κίνδυνο
  • Κάντε τη Γη ξανά πράσινη

Ως Νηπιαγωγοί θέλαμε οι μαθητές και οι μαθήτριες μας να εμπλακούν και να μάθουν πώς να είναι ενεργοί πολίτες και να είναι ευαισθητοποιημένοι/ες απένταντι σε περιβαλλοντικά προβλήματα, να αναζητούν λύσεις, να μάθουν να συνεργάζονται για ένα κοινό σκοπό και να είναι ενεργοί πολίτες.