Ίδρυση και Ιστορία

Το 2ο Νηπιαγωγείο Ληξουρίου Ιδρύθηκε το έτος 1972 σαν “Νηπιαγωγείο Ληξουρίου”. Ήταν και το μοναδικό Νηπιαγωγείο στο Ληξούρι. Η πρώτη του στέγαση ήταν στο ξύλινο οίκημα που είχε το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού. Μερικά χρόνια αργότερα φιλοξενήθηκε σε μια μονοκατοικία κοντά στην πλατεία Ριζοσπαστών . Τότε ήταν και που δημιουργήθηκε η ανάγκη και για δεύτερο Νηπιαγωγείο. Μετεγκαταστάθηκε λοιπόν και παίρνοντας μαζί του την ονομασία 2ο, άνοιξε τις πόρτες του στα παιδιά που κατοικούσαν “πάνω από το ποτάμι”, σε ένα ισόγειο της οδού Μαραθώνος. Στην συνέχεια συστεγάστηκε μαζί με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ληξουρίου για αρκετά χρόνια. Το 1996 ήταν έτοιμο το οίκημα που θα το στέγαζε μόνιμα. Όμως το ΕΠΑΛ Ληξουρίου βρέθηκε χωρίς δικό του οίκημα οπότε του παραχωρήθηκε προσωρινά ο ήδη έτοιμος χώρος του Νηπιαγωγείου. Έτσι για 5 ακόμα χρόνια έμεινε μαζί με το δημοτικό σχολείο. Τελικά μεταφέρθηκε στον δικό του χώρο το καλοκαίρι του 2001. Λειτούργησε για πρώτη φορά,για το σχολικό έτος 2001-2002, στον χώρο όπου παραμένει έως και σήμερα.