Αρχική » Ψηφιακή Βιβλιοθήκη

26/2/1911: Σοβαρές συγκρούσεις προκαλεί η συζήτηση στην αναθεωρητική Βουλή για τη γλώσσα στην οποία θα γραφτεί το Σύνταγμα. Οι φοιτητές διαδηλώνουν εναντίον των απόψεων του Κωστή Παλαμά, που δηλώνει κοροϊδευτικά: «Είμαι στρογγυλά και χτυπητά, μαλλιαρός απολύτως».

ttps://analytics.sch.gr/index.php?module=CoreHome&action=index&idSite=2381&period=year&date=today#module=UserSettings&action=index&idSite=2381&period=year&date=today

• 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  • Ψηφιακή Βιβλιοθήκη

Ίδρυμα Ωνάση

Τραγούδια και μελωδίες για παιδιά με και χωρίς Διαταραχή Αυτιστικού φάσματος, γονείς, παιδαγωγούς & φίλους.

Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου και ο Μιχάλης Γκανάς δημιούργησε μια σειρά τραγουδιών, στο πλαίσιο του εργαστηρίου του Ιδρύματος Ωνάση «Η μουσική αγαπάει τον αυτισμό».

Το CD απευθύνεται σε όλους μας. Σε παιδιά, με και χωρίς διαταραχή αυτιστικού φάσματος, γονείς, φίλους, παιδαγωγούς και θεραπευτές. Η σειρά ολοκληρώνεται με δύο μουσικές συνθέσεις των μουσικών και των παιδαγωγών που συμμετείχαν στο εργαστήριο.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ:
    Δημήτρης Παπαδημητρίου
    Μιχάλης Γκανάς
    Guido de Flaviis
    Τζίνα Παπαμιχαήλ
    Χρήστος Θηβαίος
    Βερόνικα Δαβάκη
    Δημήτρης Τσάκας
    Ρόζη Μαστροσάββα
    και
    η Παιδική Χορωδία Rosarte

Η Σκάλα της Αγάπης

Το μικρό αστέρι χάνει την ισορροπία του και πέφτει με φόρα από τον ουρανό στη Γη μέσα στο “Ιατρείο Ζώων”. Τι συμφορά! Πρέπει οπωσδήποτε να επιστρέψει. Ποιος θα το βοηθήσει όμως να γυρίσει στο “σπίτι” του; Ένα ένα τα ζώα προσπαθούν, μα κανένα δεν καταφέρνει να φτάσει τόσο ψηλά.
    Εκεί που δεν το περιμένουν, ένα πλασματάκι τόσο δα δίνει τη λύση.

Για να εξασφαλίσουν τα παιδιά υγιή κοινωνική ζωή θεμελιωμένη σε αποτελεσματικές σχέσεις, πρέπει να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση, την ικανότητα δηλαδή να μπαίνουν στη θέση των άλλων, να κατανοούν και να αισθάνονται πράγματα με τον ίδιο τρόπο που τα βιώνει ένα άλλο άτομο.
    Την ανάγκη αυτή αναλαμβάνουν να καλύψουν τα εικονογραφημένα βιβλία της σειράς αυτής, που προάγουν τη συναισθηματική νοημοσύνη. Με την προτεινόμενη για γονείς και εκπαιδευτικούς προσέγγιση επιχειρούν να μυήσουν τα παιδιά στο να μπορούν να βλέπουν τον κόσμο με τα μάτια του άλλου, αφού μάθουν πρώτα να αναγνωρίζουν και να διαχειρίζονται τα δικά τους συναισθήματα.

Φεβρουάριος 2024