Αρχική » Δράσεις- Εκπαιδευτικά προγράμματα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Δράσεις- Εκπαιδευτικά προγράμματα

Σχολικό Έτος 2023-24

Σχολικό Έτος 2022-23

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2022-2023

• 7-10-2022 Έναρξη του σχολικού πρωταθλήματος: «Πάμε Ανακύκλωση», μια δράση των σχολείων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με το Δήμο Ιωαννιτών.
  • 10-10-2022 Συμμετοχή του σχολείου μας στην εκπαιδευτική δράση EU Code Week, με τη συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου και θέμα την Υγιεινή και Ανθυγιεινή Διατροφή. Εισαγωγή στη Ρομποτική και τον Προγραμματισμό με το ρομποτάκι Beebot.
  • Οκτ. 2022 – Ιουν. 2023 Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα E-Twinning του 2ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων, με τη συνεργασία σχολείων από την Ελλάδα, Τουρκία, Λιθουανία, Ισπανία, Ρουμανία, Σλοβακία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία και Αζερμπαϊτζάν. Τίτλος του project: “Healthy food – We are Good”
  • 24-11-2022 Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος από τη Ζωσιμαία Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη, με τίτλο: «Αν η αγάπη δεν είχε λόγια».
  • 5-12-2022 Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος από τη Ζωσιμαία Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη, με τίτλο: «Τι μου λείπει».
  • 6-12-2022 «Το Εικαστικό Εργαστήρι μας»: Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες στο χώρο του σχολείου μας, με τη συμμετοχή των μαθητών και των γονέων τους.
  • 7-12-2022 Επίσκεψη στη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη, ξενάγηση των παιδιών στους διάφορους χώρους της και δράση με διάβασμα Χριστουγεννιάτικου παραμυθιού στο τμήμα της παιδικής λογοτεχνίας και ζωγραφική.
  • 18-01-2023 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο STEM Education (Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης, Τεχνολογίας και Μαθηματικών).
  • 14-02-2023 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Ιωαννίνων.
  • 16-02-2023 Eoρτασμός Τσικνοπέμπτης με τσίκνισμα στο χώρο του σχολείου, αποκριάτικο πάρτυ και κατασκευές, με τη συνεργασία των γονέων.
  • 23-02-2023 Παρακολούθηση παράστασης κουκλοθεάτρου, στο θέατρο «Κύκλος», με τίτλο: «Λυκουργομπερδέματα»
  • 24-02-2023 Το Αποκριάτικο πάρτυ μας, με τη συμμετοχή και των γονέων.

Δράσεις 2021-22

21-10-2021

Έναρξη του Σχολικού Πρωταθλήματος, με θέμα: “Πάμε Ανακύκλωση”. Μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς, μπαίνουμε στο http://www.followgreen.gr/ioannina.

Ανακυκλώνουμε, δωρίζουμε πόντους και παρακολουθούμε την πορεία του σχολείου μας.

22-11-2021

«Η Μεγάλη Αγκαλιά»: Διαδικτυακή δράση, που εκπονήθηκε από  τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων για το σχολείο μας με την παρουσίαση του παραμυθιού της Γιολάντας Τσορώνη-Γεωργιάδη: “Η μεγάλη αγκαλιά”, όπου μιλήσαμε με τα παιδιά για έννοιες, όπως δικαίωμα στην οικογένεια, δικαίωμα στο σπίτι, διαφορετικότητα, αποδοχή, παίξαμε  διάφορα  παιχνίδια διαδικτυακά, αλλά και σε ομάδες.

6-12-2021

Συμμετοχή του σχολείου μας στην εθελοντική δράση υπέρ των παιδιών  που φιλοξενούνται στο Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Ηπείρου (Μονάδα Προστασίας Παιδιού Ιωαννίνων).

Συζητάμε με τα παιδιά για τον εθελοντισμό και αποφασίζουμε να

φτιάξουμε στο νηπιαγωγείο μας  στολίδια και ημερολόγια προς πώληση.

Εδώ να ευχαριστήσουμε πάρα πολύ την κ. Μαργαρίτα, μαμά νηπίου μας που προσφέρθηκε να συνεισφέρει στο έργο μας, φτιάχνοντας η ίδια  πολύ όμορφα στολίδια-γούρια!!

24-02-2022

Συμμετοχή στην πανελλαδική δράση που οργανώνει το «Χαμόγελο του Παιδιού», σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, με θέμα την αντίσταση του καθένα μας απέναντι στο σχολικό εκφοβισμό και θέμα: «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ»

(Γίνομαι εθελοντής-Υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου).

Δημιουργία αφίσας και βίντεο.

24-02-2022

Αποκριάτικα θεατρικά δρώμενα με την κ. Μαχαίρα Μαρία, η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων-κηδεμόνων και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου.

29-03-2022

Διά ζώσης πρόγραμμα περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης, που υλοποιήθηκε με την επίσκεψη στελεχών της Μονάδας Διαχείρισης του Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου, με θέμα τα απειλούμενα είδη πανίδας των προστατευόμενων περιοχών.

29-03-2022

Συμμετοχή του σχολείου μας στον 5ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό του «Bravo Schools», για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, με αφίσα και video και τίτλο: «Η αξία της δύναμης της αντίστασης σε κάθε μορφή καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ανάγκη για ισότητα και δικαιοσύνη». (16ος Στόχος Βιώσιμης Ανάπτυξης)

30-03-2022

Υλοποίηση της εκπαιδευτικής δράσης Codeweek, με τίτλο: «Το ταξίδι του Beebot στη γειτονιά του σχολείου μας», με τη συμμετοχή όλων των μαθητών μας.

8-04-2022

Με αφορμή το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, με θέμα : «Το Δάσος-Πηγή ζωής», συμμετείχαμε στη δράση του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πραμάντων, κάνοντας επίσκεψη στο «Σχολείο του Δάσους» στην περιοχή Λάζαινα, όπου είχαμε την ευκαιρία να ζήσουμε βιωματικές εμπειρίες και να έρθουμε σε επαφή με τη φύση και το δάσος.

15-04-2022

Συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του WRO HELLAS, για το σχολικό έτος: 2021-2022. Υλοποίηση της δράσης, με θέμα: «Αγροτική Παραγωγή-Ο Πλούτος του τόπου μου».

Τα «Robo-παγουράκια εν δράσει» παρουσιάζουν, με τη βοήθεια της μελισσούλας Beebot, τη διαδρομή των γαλακτοκομικών προϊόντων του τόπου μας, από την παραγωγή τους στην κατανάλωση.

11-05-2022

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο για την πραγματοποίηση Εκπαιδευτικής Δράσης με θέμα: «Πουλιά και ζώα στο Αρχαιολογικό Μουσείο.

10-06-2022

Εκπαιδευτική επίσκεψη (συνοδεία γονέων –κηδεμόνων) στο νησάκι της πόλης μας και πραγματοποίηση δράσης στο «Μουσείο Αλή Πασά και Επαναστατικής Περιόδου»

.jpg

.png