Αξιοθέατα των Ιωαννίνων

Αγιασμός Σχολικού έτους 2024-2025

αγιασμός 2024 2025

Ευχές για ένα όμορφο και ξέγνοιαστο καλοκαίρι!

Καλό Καλοκαίρι

΄Επαινος συμμετοχής στο σχολικό πρωτάθλημα “Πάμε Ανακύκλωση”

Ανακύκλωση

Έπαινος Σχολικής Επιβράβευσης

Μέτρα προστασίας των μαθητών/μαθητριών από τον καύσωνα

Λήψη αρχείου

Εργαστήρια Δεξιοτήτων- 4ος Θεματικός κύκλος: “Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία” Τίτλος προγράμματος: “Έχει ο καιρός γυρίσματα…”

Λήψη αρχείου

Εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο “Ξεφυλλίζοντας το Φυτολόγιο”

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής της πόλης μας!

Έπαινος συμμετοχής στο Bravo Schools 2024 για τους 17 παγκόσμιους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης

Οι 17 Παγκόσμιοι Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης αντιμετωπίζουν τις παγκόσμιες προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε στις προσπάθειές μας να οικοδομήσουμε έναν καλύτερο κόσμο, απαλλαγμένο από τη φτώχεια, την πείνα και τις ανισότητες. έναν κόσμο με αξιοπρεπή εργασία και ποιοτική εκπαίδευση, χωρίς την απειλή της κλιματικής αλλαγής. έναν κόσμο που, μέσω των αρχών της βιώσιμης ανάπτυξης, δεν θα φροντίζει μόνο για τις ανάγκες αυτής της γενιάς, αλλά και των μελλοντικών γενεών.

Με τη συμμετοχή μας, το σχολείο εντάσσεται στο
ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΕΣΒΕΥΤΩΝ
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Λήψη αρχείου

Ψηφοφορία στη συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό bravo schools

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, με θέμα “Το σώμα στην Τέχνη – Εκφράσεις και συναισθήματα”, λάβαμε μέρος στο διαγωνισμό του bravo schools.

Τα παιδιά, στη διάρκεια του προγράμματος, ήρθαν σε επαφή με διάφορα υλικά, έντυπα, εικαστικά, ψηφιακά, κ.λ.π. και μέσα από την εργασία τους σε ομάδες, συζήτησαν, πειραματίστηκαν, είδαν βίντεο, άκουσαν ιστορίες, δραματοποίησαν ρόλους, τραγούδησαν, δημιούργησαν τα δικά τους καλλιτεχνήματα, ζωγράφισαν, έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια και απέκτησαν μέσα από αυτά νέες γνώσεις και εμπειρίες. Και φυσικά, με τη βιωματική δράση μας στο χώρο του πεδίου (το Παραλίμνιο Ιωαννίνων με τα γλυπτά), σε συνεργασία με το Τμήμα Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, εμπέδωσαν με τον καλύτερο τρόπο τη μεταγνώση!

Ανοιχτή ψηφοφορία κοινού

«Συνομιλώντας με τα γλυπτά της λίμνης»

ψηφίστε εδώ

To QualityNet Foundation δεσμεύεται ότι τα στοιχεία που καταθέτετε δεν θα χρησιμοποιηθούν για κανέναν άλλο σκοπό παρά μόνο για τον έλεγχο της εγκυρότητας της διαδικασίας και ότι δεν θα δοθούν σε τρίτους.

Έπαινος και βεβαίωση συμμετοχής του σχολείου μας με εικαστική δημιουργία στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης!

Έπαινος ειδικής συμμετοχής page 0001

Βεβαίωση σχολικής μονάδας 1 page 0001 1