Τελευταία μέρα πενθήμερης 06.12.2021
2.jpj
Μουσεία υπάρχουν πολλά, μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Βρέλλη στα Ιωάννινα μόνο ένα !!!
H δημοφιλής Γ’ Λυκείου  επιστρέφει από  ένα ταξίδι, που υπάρχει το «εδώ και το αλλού», η αναζήτηση, η αποκάλυψη, η περιπέτεια, ο κίνδυνος, η ηθική, η ανηθικότητα, ο φόβος, η φυγή, το όνειρο, η χαρά, η δυστυχία, η ευτυχία, η μοναχικότητα, η ουτοπία, η φτώχεια, ο πλούτος, κ.λπ.
 Όλοι οι λαοί  πιστεύουν,  ότι το ταξίδι σε αυτήν τη ζωή, μέσα από τους κώδικες μιας ηθικής δεοντολογίας, αποτελεί τον προθάλαμο για το ταξίδι σε μια  “νέα”… πιο ώριμη  ζωή.
Το ταξίδι ερμηνεύει τον περιβάλλοντα κόσμο, συνεχίζει να αντιπροσωπεύει το όνειρο και τη φαντασία στη ζωή του ανθρώπου και τον κάνει να ανταπεξέρχεται σε μια άχρωμη και πεζή πραγματικότητα.
 Το ταξίδι τον μαθαίνει να αντιστέκεται στο «περιττό» και το “βλαβερό”.
Όλοι μαθητές επιστρέφουν σήμερα  πιο δυνατοί....πιο δεμένοι σε μια φωτεινή ζωή,  όχι μόνο κοινότητας  συμμαθητών,  αλλά προετοιμασίας  ενεργών και δυνατών πολιτών !!!
Ευχαριστούμε όλους όσους βοήθησαν σε αυτή την εκδρομή:
 τον Σύλλογο Διδασκόντων, τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων, αλλά κυρίως τους μαθητές,  που πίστεψαν στο όνειρο, εργάστηκαν ομαδικά και το υλοποίησαν.
Αυτοί είναι οι υπέροχοι πρωταγωνιστές αυτού του μοναδικού  ταξιδιού !!!
4.1 1
8.1