Το 2ο Λύκειο Αλίμου έχει ως στόχο να είναι ένα σύγχρονο σχολείο, ανοιχτό στην κοινωνία, με δράσεις εντός και εκτός του σχολικού περιβάλλοντος. Σε κάθε νέα σχολική περίοδο οργανώνει και πραγματοποιεί επισκέψεις σε σημαντικές εκθέσεις, μουσεία,  αρχαιολογικούς χώρους, ερευνητικά κέντρα κ.α. Παράλληλα οργανώνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου εκδηλώσεις, επιστημονικές ημερίδες και διαλέξεις προσκαλώντας επιφανείς επιστήμονες. Σταθερός στόχος του σχολείου είναι οι δράσεις αυτές να καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα των ανθρωπιστικών, κοινωνικών και θετικών επιστημών.
      Στα πλαίσια αυτής του της φιλοσοφίας το σχολείο  οργάνωσε και πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Α΄ και Β΄ τάξεων  στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) στην Ελβετία μετά από πρόσκλησή του, στο διάστημα από τις 3 έως και τις 7 Μαρτίου του 2019.
Δείτε εικόνες και πληροφορίες από την επίσκεψη  ΕΔΩ
Φωτογραφίες από την επίσκεψη στο CERN – Ελβετία
Ενημερωτική συνάντηση για την επίσκεψη στο CERN
Παρουσίαση CERN