Στις 22.2.2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κος Λιάντης Ηλίας, επιμορφωτής του ΚΕΕΛΠΝΟ και ενημέρωσε τους μαθητές της Β΄τάξης του Λυκείου μας για θέματα που αφορούν τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και τους κανόνες αντισύλληψης και προστασίας.
Ο κ. Λιάντης αναφέρθηκε στα περισσότερα Σ.Μ.Ν. (σύφιλη, γονόρροια, AIDS, HPV, ηπατίτιδα Β και C, τριχομονάδες, απλός έρπητας κ.α.) τονίζοντας τους τρόπους μετάδοσης και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν. Μίλησε ακόμα για τους τρόπους πρόληψης και προστασίας, τα προφυλακτικά (αντρικό και γυναικείο), το χάπι της επόμενης μέρας.
Στη διάρκεια της ομιλίας του διακόπηκε πολλές φορές από ερωτήσεις των μαθητών, οι οποίοι έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον και συνέβαλαν στη δημιουργία μιας πολύ όμορφης και  ζεστής ατμόσφαιρας.
Ο κ. Λιάντης έχει μιλήσει κι άλλες φορές στο σχολείο μας και, όπως πάντα, ο σαφής και προσιτός του λόγος, το χιούμορ του, η ικανότητα επικοινωνίας με τους μαθητές κέρδισε το κοινό του, το ενέπνευσε και πέρασε τα μηνύματά του.
Ήταν μια πολύ επιτυχημένη συνάντηση.
Τον ευχαριστούμε πολύ.