Στις 19 Δεκεμβρίου 2017 οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας βιωματικό εργαστήρι με θέμα:
«Πώς να ελευθερώσω και να κυνηγήσω όνειρα για το μέλλον μου, ώστε να έχω τη ζωή που επιθυμώ»
Το εργαστήρι υλοποιήθηκε από την κ. Γωγώ Παπαδοπούλου, Systemic Life Coach. Η κ. Παπαδοπούλου έδωσε πρακτικές ιδέες για επαγγελματικό προσανατολισμό, ώστε ο κάθε μαθητής να :
  • Αναγνωρίσει την προσωπικότητά του
  • Πιστέψει στον εαυτό του
  • Οραματιστεί θετικά το μέλλον του
  • Ανακαλύψει τι ταιριάζει στην προσωπικότητά του.
Με την πεποίθηση ότι η επιτυχία στον επαγγελματικό προσανατολισμό εξαρτάται από το συνδυασμό τριών παραγόντων, των «θέλω», «μου ταιριάζει» και «μπορώ», η κ. Παπαδοπούλου έδωσε στους μαθητές τη δυνατότητα να οραματιστούν με θάρρος το μέλλον τους.
Με ευχάριστο διαδραστικό τρόπο, στην ουσία, τους έκανε κοινωνούς σε ένα παιχνίδι αναζήτησης του επαγγέλματος που τους ταιριάζει. Οι νικητές του παιχνιδιού βραβεύτηκαν.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Παπαδοπούλου για την εθελοντική προσφορά μιας τόσο ουσιαστικής υπηρεσίας.