Τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου σε προγραμματισμένη διδακτική επίσκεψη, οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Α1 παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Επιστήμη, Τέχνη και Μαθηματικά» του Μουσείου Ηρακλειδών στο Θησείο.

Στον χώρο του Μουσείου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία υπό την διακριτική καθοδήγηση ειδικά εκπαιδευμένου καθηγητή:

(α) να εμπλακούν σε δραστηριότητες, πειράματα και παιχνίδια αλληλεπίδρασης, με στόχο την ανάπτυξη της διερευνητικής σκέψης  και την ανάδειξη σχέσεων που έχουν τα Μαθηματικά με άλλες Επιστήμες και την Τέχνη και

(β) να συμμετάσχουν στην παρουσίαση και ανάλυση συγκεκριμένης θεματικής ενότητας κατά την οποία με εστιασμένες δραστηριότητες και προβληματισμό, οι μαθητές ανακάλυπταν οι ίδιοι νέα αντικείμενα και λεπτομέρειες για τις σχέσεις αυτές.

Δ. Γιαννόπουλος, Δ. Παπαζήσης, Ε. Παπαποστόλου.