2022-23

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ  2022-23

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας και στην Ενότητα Χάρτες, οι μαθητές της Β’ τάξης μας παρουσίασαν συλλογή σημαιών και στίχων εθνικών ύμνων ευρωπαϊκών κρατών / μεσογειακών χωρών της Ευρώπης, ή μια χώρα της Ευρώπης με στοιχεία που θεώρησαν σημαντικά (μνημεία, περιοχές φυσικού κάλλους, σημαίες , εθνικούς ύμνους κ.ά.) ή ενημέρωσαν τον χάρτη μιας περιοχής που τους αφορά (περιοχή κατοικίας, περιοχή διακοπών)  με στοιχεία που θεώρησαν σημαντικά, είτε γενικά (μνημεία, περιοχές φυσικού κάλλους) είτε πιο προσωπικά (προσωπικές αναμνήσεις κ.λπ.).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσακνάκη Δέσποινα

ΤΜΗΜΑ Β1

1. Οι μαθήτριες Κάτη Χριστίνα και Μπουτάκη Σοφία μας παρουσίασαν την Γαλλία.

Εργασία:    ΓΑΛΛΙΑ

2. Ο μαθητής Παλικρούσης Αθανάσιος μας παρουσίασε τις σημαίες και τους Εθνικούς ύμνους των Βαλκανικών χωρών:

Εργασία:    0ι χώρες των Βαλκανίων

3. Οι μαθητές Δημόπουλος Κων/νος και Μουρατίδης Γιώργος μας παρουσίασαν την Ελλάδα:

Εργασία: ΕΛΛΑΔΑ

4. Η μαθήτρια Χασά Κισάρντα μας παρουσίασε την Αλβανία:

Εργασία: ΑΛΒΑΝΙΑ

5. Η μαθήτρια Καραγιάννη Μαρία μας παρουσίασε την Ιταλία:

Εργασία: ΙΤΑΛΙΑ

6. Οι μαθήτριες Ιορδάνου Μαρία και Φωστηροπούλου Ευαγγελία μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία:  ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

7. Οι μαθήτριες Γκερτσάκη Αλεξάνδρα και Παντελίδου Δήμητρα μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Μεσογείου.

Εργασία: ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΕΣ ΧΩΡΕΣ

8. Οι μαθήτριες Μιχαηλίδου Πολύμνια και Ταρενίδου Άρτεμις μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: 90A9E487 2CAC 4750 9BF9 B0DD63622304

9. Οι μαθητές Γκιουσμής Κων/νος και Στασίνης Γιώργος μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία:ΣΤΑΣΙΝΗΣ Β11

10. Η μαθήτρια Ντίτουρα Παρασκευή μας παρουσίασε σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

11.  Ο μαθητής Φορτομάρης Ραφαήλ μας παρουσίασε σημαίες χωρών της Ευρώπης.

Εργασία:

ΡΑΦ

12. Η μαθήτρια Τσαχειρίδου Ευαγγελία μας παρουσίασε σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία:

ΕΥΑΓΓ

ΤΜΗΜΑ Β2

1. Οι μαθητές Αλευρίδης Παντελής και Δελέγκος Ιωάννης μας παρουσίασαν την Ισπανία.

Εργασία:  ΙΣΠΑΝΙΑ

2. Ο μαθητής Αλεξιάδης Ρήγας μας παρουσίασε την Κροατία:

Εργασία: ΚΡΟΑΤΙΑ

3. Ο μαθητής Θεοδωρίδης Άγγελος μας παρουσίασε το Μονακό:

Εργασία: ΜΟΝΑΚΟ

4. Οι μαθητές Βέρου Ελένη, Γκέλια Ανδρονίκη και Γκέσσα Δέσποινα μας παρουσίασαν την Ισπανία.

Εργασία: ΙΣΠΑΝΙΑ

5. Οι μαθήτριες Γκλάφτσε Μαρία και Καρατζά Ζωή  μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

6. Οι μαθητές Θώδα Κωνσταντίνα και Ιωαννίδου Ελένη μας παρουσίασαν την Νάξο:

Εργασία: ΝΑΞΟΣ

7. Οι μαθητές Γαζέας Παύλος, Κατικαρίδης Αλκιβιάδης και Κετσετζής Θωμάς μας παρουσίασαν την Γαλλία:

Εργασία: ΓΑΛΛΙΑ

8.  Οι μαθητές Αμπντιάι Αλέξανδρος, Αποστολίδης Θεόφιλος και Διαμαντή Ευαγγελία  μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία:  ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

ΤΜΗΜΑ Β3

1. Οι μαθητές Κοσμίδης Παναγιώτης, Πολπατζής Παύλος και Μηλιάγκος Ηλίας μας παρουσίασαν το Ηνωμένο Βασίλειο.

Εργασία:   ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

2. Η μαθήτρια Μαυρουδή Άννα μας παρουσίασε την Ελλάδα:

Εργασία: ΕΛΛΑΔΑ

3. Η μαθήτρια Ρακοβίτη Πασχαλιά μας παρουσίασε την Ιταλία:

Εργασία: ΙΤΑΛΙΑ

4. Η μαθήτρια Μάινου Ευδοκία μας παρουσίασε σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

5. Οι μαθήτριες Κουιτίλα Χέρτα, Μελίτση Δανάη και Πετροπούλου Νεφέλη μας παρουσίασαν το Ηνωμένο Βασίλειο:

Εργασία: ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

6. Οι μαθητές Κουρεμπανάς Φίλιππος και Παπαθανασίου Γεώργιος μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

7. Ο μαθητής Μιμιλίδης Ιάσονας μας παρουσίασε σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

8. Η μαθήτρια Κιούση Ζωή μας παρουσίασε σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

9. Ο μαθητής Ππδόπουλος Ιωάννης μας παρουσίασε αξιοθέατα της Ιαπωνίας.

Εργασία:   ΙΑΠΩΝΙΑ

ΤΜΗΜΑ Β4

1. Ο μαθητής Στυλιάδης Δημοσθένης μας παρουσίασε το  Άουγκσμπουργκ  της  Γερμανίας.

Εργασία: Άουγκσμπουργκ – Γερμανία

2. Οι μαθήτριες Τζώτζη Λυδία και Τριανταφύλλου Δέσποινα μας παρουσίασαν σημαίες και  Εθνικούς ύμνους χωρών της Ευρώπης.

Εργασία: ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ

3. Οι μαθήτριες Τσουτσούλη Ευαγγελία και Φαρμάκη Παναγιώτα μας παρουσίασαν την Νορβηγία.

Εργασία: ΝΟΡΒΗΓΙΑ

4. Οι μαθήτριες Ραπασάνη Αγάπη και Τσακμάκη Μαρία μας παρουσίασαν την Τήνο.

Εργασία: ΤΗΝΟΣ

5. Οι μαθητές Χασά Κλεάνθης, Χρτσοστομίδου Ειρήνη και Χρυσοστομίδου Νεστορία μας παρουσίασαν την Ουγγαρία.

Εργασία: ΟΥΓΓΑΡΙΑ

6.  Οι μαθητές Σιάμκουρης Νικόλαος και Σπέρκος Νικόλαος μας παρουσίασαν τα Χανιά.

Εργασία: ΧΑΝΙΑ