2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

21 Μαρτίου 2021

Σας ενημερώνουμε ότι:

• τα μαθήματα μέσω webex με τον κο Μπατμά Αναστάσιο δεν θα πραγματοποιηθούν από Δευτέρα 19 Απριλίου έως και Πέμπτη 22 Απριλίου 2021.

Επίσης σας θυμίζουμε να ενημερώνεστε καθημερινά από το blog του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε .

14 Μαρτίου 2021

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, σας ενημερώνουμε ότι  από την Τρίτη 16.03.2021 και για όσο χρονικό διάστημα θα ισχύσει η αναστολή λειτουργίας των σχολείων, τα μαθήματα θα γίνονται με  σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση  (Τηλεκπαίδευση) σύμφωνα με το τρέχον Ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου μας και με  το ωράριο λειτουργίας που ισχύει για την τηλεκπαίδευση.

16 Φεβρουαρίου 2021

ΝΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Μετά την απόφαση του Δημάρχου, να παραμείνουν κλειστά τα σχολεία την Τετάρτη 17/02/21 και την Πέμπτη 18/02/21 λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών,

το σχολείο μας θα συνεχίσει να λειτουργεί με τηλεκπαίδευση την Τετάρτη 17 και την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου.

Και την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου θα λειτουργήσουμε με τηλεκπαίδευση.

14 Φεβρουαρίου 2021

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι μετά την απόφαση του Δημάρχου, να παραμείνουν κλειστά τα σχολεία την Δευτέρα 15/02/21 και την Τρίτη 16/02/21 λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, το σχολείο μας

θα λειτουργήσει με τηλεκπαίδευση την Δευτέρα 15 και την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου.

Παρακάτω θα βρείτε το Ωρολόγιο πρόγραμμα και το ωράριο λειτουργίας (ώρα έναρξης και ώρες διαλειμμάτων)

28 Ιανουαρίου 2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

από τη Δευτέρα 01-02-2021 αποφασίστηκε από το ΥΠΑΙΘ, η δια ζώσης επαναλειτουργία των σχολείων .

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας έχει λάβει όλα τα απαραίτητα  μέτρα προστασίας από τον COVID-19.

• Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.
  • Προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών του κάθε τμήματος από διαφορετική είσοδο-έξοδο.
  • Σχολαστικός καθαρισμός όλων των χώρων του σχολείου.
  • Χρήση αντισηπτικών.
  • Τακτικός αερισμός όλων των χώρων του σχολείου.
  • Ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής και φυσικών επιστημών, κ.α.
  • Το ωράριο λειτουργίας και το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων θα είναι το ίδιο με αυτό της πρότερης λειτουργίας του Σχολείου .

Επίσης τη Δευτέρα θα δοθούν Βεβαίωση Μετακίνησης και από 2 καινούριες μάσκες σε κάθε μαθητή.

11 Δεκεμβρίου 2020

Ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη

7 Οκτωβρίου 2020

Σχέδιο Δράσης Διαχείρισης Περιστατικών Covid-19

Σχέδιο Δράσης Διαχείρισης Περιστατικών Covid-19 βασισμένο στις οδηγίες του ΕΟΔΥΑπό την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας

Με βάση τις οδηγίες του ΕΟΔΥ σχετικά με τη διαχείριση ύποπτων και επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης Covid-19 σε σχολικές μονάδες, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας διαμόρφωσε το συνημμένο διάγραμμα ροής με τίτλο «Σχέδιο Δράσης Διαχείρισης Περιστατικών Covid-19».

Το έντυπο περιέχει διαγραμματικά τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να δράσουμε στην περίπτωση πιθανών ή επιβεβαιωμένων κρουσμάτων Covid-19 στη σχολική κοινότητα ή στενών επαφών με επιβεβαιωμένα κρούσματα Covid-19.

Η διαγραμματική απεικόνιση των οδηγιών του ΕΟΔΥ ελπίζουμε πως θα αποτελέσει βοηθητικό εργαλείο τόσο για τους υπεύθυνους Covid-19 στις σχολικές μονάδες όσο και για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές, και τους γονείς τους.

28 Σεπτεμβρίου 2020
0 σχόλια

Οδηγός για τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό των μαθημάτων της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης κατά το σχολικό έτος 2020-21

28 Σεπτεμβρίου 2020

Σεμινάριο για τους γονείς

Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του e Twinning υποστηρίζει την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και αυτή τη σχολική χρονιά με τις δράσεις της.

Σήμερα προσφέρουμε ένα σεμινάριο που απευθύνεται στους γονείς, ιδιαίτερα των μικρών μαθητών, για να είναι σε θέση να βοηθήσουν τα παιδιά τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Περιλαμβάνει:

• Χρήσιμες συμβουλές για την ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών τους.
  • Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας σύγχρονης εκπαίδευσης που προτείνει το ΥΠΑΙΘ, τη Webex.
  • Οδηγίες χρήσης των ασύγχρονων πλατφορμών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που προτείνει το ΥΠΑΙΘ, τις «e-class» και «e-me».
  • Περιγραφή του εθνικού αποθετηρίου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού «Φωτόδενδρο».
  • Τις υπηρεσίες τηλεδιάσκεψης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
  • Οδηγίες χρήσης για άλλες πλατφόρμες σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που χρησιμοποιούν κάποια σχολεία.

Το σεμινάριο είναι διαθέσιμο για όλους, χωρίς κωδικούς. Μπορείτε να το δείτε από εδώ

Το σεμινάριο αυτό απευθύνεται σε όλους τους γονείς, που θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους, σε περίπτωση που στο σχολείο τους ή στο τμήμα τους υπάρχει πρόβλημα και θα χρειαστεί η εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Για την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning

Νίκος Τζιμόπουλος