“Ο Φήλιος μαθαίνει για τον Ήλιο”

ΤΑΧΙ Δ Δ1

Το καλοκαιράκι έφτασε και στο μυαλό όλων μας υπάρχει η ξεκούραση, η ξεγνοιασιά, το παιχνίδι και τα μπάνια στη θάλασσα. Μην ξεχνάμε όμως ότι κρύβονται κίνδυνοι που αφορούν την υγεία του δέρματος. Η κ. Παρασκευή Θεοχάρη, επισκέπτρια υγείας από το Κέντρο Υγείας Θέρμης, βρέθηκε στο σχολείο μας τη Δευτέρα 3/5/2024 και παρουσίασε στους μαθητές και μαθήτριες της Δ΄τάξης το πρόγραμμα “Ο Φήλιος μαθαίνει για τον Ήλιο”. Τα παιδιά άκουσαν για τους κινδύνους για τη δερματική μας υγεία από τον ήλιο,  ενώ παράλληλα έλαβαν  χρήσιμες συμβουλές και καλές πρακτικές για την πρόληψη και αποφυγή των βλαβερών επιπτώσεων της έκθεσής μας στον ήλιο.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Παρασκευή Θεοχάρη  και όλο το προσωπικό του Κέντρου Υγείας Θέρμης για την προσφορά τους.