Οι δάσκαλοι στα ….. θρανία

screenshot

Ξεκίνησαν την Τρίτη 6/2 στο σχολείο μας μαθήματα, αυτή τη φορά για τους δασκάλους.

Στο επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο «Κύρος μέσω σχέσης» που εστιάζει στη θεωρία της Μη Βίαιης Αντίστασης (ΜΒΑ) και της Μη Βίαιης Επικοινωνίας (ΜΒΕ) συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από το 1ο και το 2ο Δημοτικό Σχολείο  καθώς και εργαζόμενοι  από το Γραφείο Παιδείας του Δήμου Θέρμης. Το πρόγραμμα, συνολικής διάρκειας 8 ωρών, οργανώθηκε με πρωτοβουλία των Διευθυντών των δύο δημοτικών σχολείων και υλοποιείται με τη συνδρομή της κυρίας Ελευθερίας Πήττα, υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Υποστήριξης Σχολικής Κοινότητας του Δήμου Θέρμης. Επιμορφώτρια είναι η κ. Βίκυ Γιαννακούλια, Ψυχολόγος- ψυχοθεραπεύτρια, μέλος του Ελληνικού Δικτύου Μη Βίαιης Αντίστασης και πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια του Βρετανικού οργανισμού Partnership Projects.