Δημιουγώντας γέφυρες επικοινωνίας

Δημιουργώντας Γέφυρες Επικοινωνίας

Ένα νέο e-Twinning έργο ξεκίνησαν από το Δεκέμβριο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Πρόκειται για το εθνικό έργο “Δημιουργώντας Γέφυρες Επικοινωνίας” με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την καθηγήτρια μουσικής κα Αρετή Τζίμπουλα και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς τον καθηγητή φυσκής αγωγής κο Θανάση Καπνά και την καθηγήτρια εικαστικών κα Αθηνά Σεϊτάνη. Το πρόγραμμα αυτό συνδέεται με το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που εκπονούν οι ίδιοι εκπαιδευτικοί “Μικορί-Μεγάλοι, ας γίνουμε φίλοι” και αποτελεί προσπάθεια αδελφοποίησης μεταξύ των μαθητών της Α’ και ΣΤ’ τάξης. Στο αντίστοιχο e-Twinning πρόγραμμα η αδελφοποίηση εξαπλώνεται και μεταξύ σχολείων. Συγκεκριμένα οι μαθητές της Α΄ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας αδελφοποιούνται με τους μαθητές της Α1′ και ΣΤ1′ τάξης τους 16ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης. Οι μαθητές θα κάνουν από κοινού δράσεις, θα ανταλλάξουν πληροφορίες και θα επικοινωνήσουν μεταξύ τους διαδυκτιακά. Στόχος μας είναι να δημιουργήσουμε ένα σχολείο χαράς, να προσφέρουμε στους μαθητές ένα μικρό κι ευχάριστο διάλειμμα ανάμεσα στη ρουτίνα των μαθημάτων. Επιπλέον οι μαθητές θα μάθουν να σέβονται, να εμπιστεύονται και να αποδέχονται ο ένας τον άλλον, θα αναπτύξουν μεταξύ τους σχέσεις φιλίας και συνεργασίας, θα γίνουν δημιουργικοί και ενεργητικοί, θα αποκτήσουν δεξιότητες διαλογικής συζήτησης, ακρόασης,και επικοινωνίας, θα αναπτυχθούν ολόπλευρα: σωματικά, πνευματικά, ψυχοκινητικά, θα αντιληφθούν τις δυνατότητες που κρύβουν μέσα τους, θα αναπτύξουν δεξιότητες ενσυναίσθησης, θα μυηθούν σε αξίες όπως αλληλοβοήθεια, αλτρουισμός, αγάπη, συγνώμη, συγχώρεση, αδελφοσύνη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.