ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 3/12

Η 3η Δεκεμβρίου είναι μια μέρα αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία, με στόχο την κατανόηση των καθημερινών δυσκολιών τους, την αναγνώριση των δυνατοτήτων τους και την ευαισθητοποίηση της κοινότητας πάνω σε αυτά τα θέματα.

Στο σχολείο μας αφιερώσαμε την Παρασκευή 2/12/2016 σε δραστηριότητες και εκδηλώσεις σχετικά με την αναπηρία. Έτσι, τη διάρκεια των πρώτων ωρών έγιναν βιωματικές δραστηριότητες, παρουσιάσεις, συζητήσεις και εικαστικές παρεμβάσεις από τους μαθητές ανά τάξη, ενώ τις επόμενες ώρες είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε τον παραολυμπιονίκη του αθλήματος boccia (μπότσια) Αλέξανδρο Παπαδάκη και να μας μιλήσει τόσο για το άθλημά του όσο και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, όντας κινητικά ανάπηρος. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με την προβολή ταινιών μικρού μήκους με θέματα την αναπηρία, τη διαφορετικότητα και τον κοινωνικό αποκλεισμό.

Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης

media-share-0-02-05-a306d49f30ebb4fc4cb305b144e45f7f6c121d65ab8bf9aa621ddd3b9974c7a9-Picture

Από τις δραστηριότητες στην τάξη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.