Πρόγραμμα Erasmus+

Για πρώτη χρονιά φέτος το σχολείο μας εκπονεί πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα:

«Εκπαιδεύοντας… θεατρικώς! Για βιωματική μάθηση και ψυχική ανάταση»

Τα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus αφορούν κινητικότητα εκπαιδευτικών με στόχο την επιμόρφωση τους και συμπράξεις σχολείων με στόχο την επαφή και επικοινωνία εκπαιδευτικών και μαθητών.

Στα πλαίσια του προγράμματος  οι εκπαιδευτικοί Στογιάννου Γεωργία (διευθύντρια), Τζίμπουλα Αρετή (καθ. μουσικής) και  Χούνου Μαρία (καθ. αγγλικών) θα πραγματοποιήσουν επίσκεψη στο Ζάγκρεπ όπου θα παρακολουθήσουν  σεμινάριο με θέμα: «Η μεθοδολογία του Μποάλ στην εκπαίδευση» .

Συγκεκριμένα θα γνωρίσουν τις τεχνικές του θεάτρου των καταπιεσμένων, της ταυτόχρονης δραματουργίας, του αόρατου θεάτρου και του ουράνιου τόξου που αποτελούν παιδαγωγικές τεχνικές της μεθοδολογίας του  βραζιλιάνου σκηνοθέτη.

erasmus

Κατηγορίες: Δράσεις, Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.