Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940 από την Ε΄ τάξη 2023-24
Με ετικέτα Ετικέτες: , ,

Σήμερα, για πρώτη φορά στη φετινή σχολική χρονιά, υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης για τον εορτασμό της εθνικής επετείου, καθώς και γονείς/κηδεμόνες της ΣΤ΄ τάξης των οποίων τα παιδιά θα εκπροσωπήσουν το σχολείο σαν σημαιοφόροι και παραστάτες σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Η χαρά μας ήταν μεγάλη μια που, παρά τις πρωτοφανείς δυσκολίες και όλες τις ιδιαιτερότητες στην έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί κατάφεραν να κρατήσουν ψηλά το ηθικό και να παρουσιάσουν ένα σύντομο αλλά όμορφο και συγκινητικό αφιέρωμα στην σπουδαία αυτή ημέρα για την χώρα και την ιστορία μας.

395453196 637019311928855 34673819871588028 n

Μετά την υποδοχή των μαθητών/τριών και μια σύντομη παραμονή στις τάξεις για να κουβεντιάσουμε το νόημα της σημερινής ημέρας, κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου μας περίμεναν οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης με τη δασκάλα τους κα Κατερίνα Σαράφη και τον εκπαιδευτικό αγγλικών κο Γιάννη Καραλάκο που υποστήριξε την εκδήλωση μουσικά και τεχνικά. Η εκδήλωση ξεκίνησε με το καλωσόρισμα της διευθύντριας και την παρουσίαση των τμημάτων της σημαίας και συνεχίστηκε με το χρονικό του πολέμου, της κατοχής και της απελευθέρωσης. Παρά το ασφυκτικό χρονικό περιθώριο για προετοιμασία, η παρουσία των παιδιών ήταν άψογη! Απήγγειλαν τα λόγια τους με καθαρές, δυνατές και χρωματισμένες φωνές, τραγούδησαν υπέροχα τα τραγούδια που είχαν ετοιμάσει με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού μουσικής κας Σοφίας Ξένου και συγκίνησαν μικρούς και μεγάλους.

370107500 2081511982197042 5793644703471707370 n

Ευχόμαστε χρόνια πολλά στην πατρίδα μας και κρατάμε το μήνυμα που απηύθυνε η διευθύντρια κα Βασιλική Κορκοβέλου: Η ελευθερία δεν χαρίζεται, κερδίζεται! Και πρέπει πάντα να προσπαθούμε να τη διατηρήσουμε.