γράφουν οι Έρη Καρατάσιου και Μαίρη Καφαντάρη

Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου στο σχολείο μας ήρθε ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος ο όποιος μέσα από τις πράξεις του μας έμαθε ότι πρέπει να βάζουμε στόχους και να τους πετυχαίνουμε. Αυτός ο ιδιαίτερος άνθρωπος ονομάζεται Νίκος Μαγγίτσης.

Αυτός ο ξεχωριστός άνθρωπος ήρθε λοιπόν στο σχολείο μας και μας μίλησε για τον αγώνα που έκανε για να ανέβει στις 7 ψηλότερες κορυφές βουνών της κάθε ηπείρου. Κατάφερε να ανέβει στις κορυφές του: Κορστενζ (4.884μ.), του Βινσον (4.897μ.), του Ελ Μπρους (5.642μ.),στο Κιλιμάντζαρο (5.895μ.), στο Μακ Κινλει (6.194μ.), στο Ακονκαγκονα (6.962μ.) και στο Έβερεστ (8.850μ.). Δεν ήταν μόνος του όμως, μαζί του υπήρχε μια παρέα φίλων και άλλοι ξένοι ορειβάτες. Και όλα αυτά τα ξέρω μέσα από το βίντεο που μας έδειξε ο κ. Μαγγίτσης με τις περιπέτειες του μέσα από αυτές τις αναβάσεις.

Μετά από αυτή την ωραία παρουσίαση τα παιδιά του έκαναν ερωτήσεις και ο Δημήτρης της Ε’ τάξης του χάρισε μια ζωγραφιά που είχε ζωγραφίσει τις 7 κορυφές των βουνών και επάνω στη ζωγραφιά είχε γράψει τα λόγια που είχε πει ο κ. Μαγγίτσης: “Καλύτερα να ζεις 1 ημέρα σαν λιοντάρι παρά 50 χρόνια σαν προβατο”. Στο τέλος ο κ. Μαγγίτσης έβγαλε φωτογραφίες με όλες τις τάξεις του σχολείου.

Σήμερα ο κ. Μαγγίτσης εργάζεται ως καθηγητής της φυσικής αγωγής σε σχολείο της πόλης μας. Επίσης και σαν προπονητής στην Αθλητική Αγωνιστική Αναρρίχηση.

Την περασμένη Τρίτη, 3 Νοεμβρίου, η έκτη και η πέμπτη τάξη έκαναν μια πεζοπορία στα Χάνια με τον κ. Μαγγίτση. Το τοπίο ήταν μαγικό. Παντού έβλεπες ψηλά δέντρα που είχαν χάσει τα φύλλα τους και πατούσες σε ένα χαλί από πορτοκαλί και κίτρινα φύλλα. Επίσης είδαμε μικρά ρυάκια τα οποία προσπερνούσαμε με μια δρασκελιά. Η θέα ήταν μαγευτική και δεν ήθελες να φύγεις από αυτόν τον μικρό παράδεισο. Περάσαμε φανταστικά!

P1080478P1080474 P1080477 P1080492