Ενισχύουμε το Παιδικό Χωριό SOS

sosΑποφασίσαμε ενόψει των γιορτών που έρχονται να ενισχύσουμε, όπως πέρυσι, με εθελοντικές προσφορές το Παιδικό Χωριό SOS Θράκης στο Αρίστηνο Αλεξ/πολης. Η περυσινή συμμετοχή των μαθητών, των γονέων και των εκπαιδευτικών ήταν συγκινητική, κάτι που ελπίζουμε θα συμβεί και φέτος.

Η έκκληση των Παιδικών Χωριών έχει ως εξής:

“Αυτό το χρονικό διάστημα οι ανάγκες μας σε  τρόφιμα είναι μεγάλες και δυσκολευόμαστε να καλύψουμε τις ποσότητες που χρειαζόμαστε για να στηρίξουμε τις οικογένειές μας. Όποιοι από εσάς έχετε τη δυνατότητα να μας προσφέρετε τρόφιμα, τα είδη που χρειαζόμαστε είναι τα εξής:

Όσπρια (φακές, φασόλια κλπ)
Δημητριακά
Λάδι
Μέλι
Κακάο
Αλεύρι
Αλάτι
Κονσέρβες τόνου
Τοματάκια (σάλτσες, πελτέ)
Γαλα εβαπορε
Ζάχαρη
Πουρές (σκόνη)
Χυμοί (Amita κλπ)

*Σε μακαρόνια και ρύζι έχουμε καλυφθεί πλήρως από τις εταιρείες Barilla ABEE και Uncle Bens

Μεγάλες όμως είναι οι ανάγκες των σπιτιών μας και στα είδη καθαρισμού: σκόνη πλυντηρίου, μαλακτικό, υγρό σαπούνι πιάτων, υγρά καθαριότητας, χαρτί κουζίνας, χαρτί υγείας.”

Κάθε πρωί οι εκπ/κοί Κερέμη Σοφία και Μαλλιακούδης Εμμανουήλ, που προσφέρθηκαν, θα συγκεντρώνουν σε χώρο του σχολείου τα είδη που φέρνουν οι συμμετέχοντες στην προσπάθεια.

Ευχαριστούμε κι ευελπιστούμε να φανούμε χρήσιμοι στα παιδιά του χωριού.