Διδακτικές επισκέψεις την Τρίτη 10/6/14

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε την Τρίτη 10 Ιουνίου 2014 να γίνουν οι παρακάτω διδακτικές επισκέψεις:

• Οι μαθητές των Α΄- Ε΄ τάξεων στο θέατρο Διόνυσος θα παρακολουθήσουν την παράσταση “Περπατώ εις το δάσος” της Στέλλας Μιχαηλίδου σε μουσική Κώστα Βόμβολου
  • Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης θα επισκεφθούν το εργοστάσιο παρασκευής αεριούχων ποτών ΕΠΑΠ.

perpato_eis_to_dasosΠερπατώ εις το δάσος

Οι αναμνήσεις από πολλά παραμύθια (Κοκκινοσκουφίτσα, Σταχτοπούτα, Χιονάτη, Κοντορεβιθούλης κ.α.) διασταυρώνονται, συνδυάζονται, περιπλέκονται και φτιάχνουν την περιπετειώδη διαδρομή μιας αλλόκοτης ηρωίδας. Ένα μυητικό ταξίδι είναι, λοιπόν, το «Περπατώ εις το δάσος», η πορεία ενός παιδιού, δηλαδή του καθενός από μας, στη ζωή, για να ανακαλύψει τον εαυτό του και τους άλλους και να ταξιδέψει στον κόσμο…

Σκηνοθεσία – χορογραφίες: Άκης Τσονίδης  Σκηνικά – κοστούμια: Νίκος Πατούνας

Παίζουν: Χρήστος Βενετίδης, Ειρήνη Δελημύτη, Σοφία Διάκα, Ξανθή Εμμανουηλίδου, Χρυσή Λυμπερίδου, Ματίνα Μουρίδου, Ευριδίκη Παπαγιάννη, Τόλης Τσακιρίδης, Σοφοκλής Τσομπάνογλου

Η Συγγραφέας:

Η Στέλλα Μιχαηλίδου ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Φυσικής Αγωγής του Α.Π.Θ. και της Δραματικής Σχολής του Κ.Θ.Β.Ε. Παρακολούθησε μαθήματα κλασικού και σύγχρονου χορού, σεμινάρια Physical Theatre, Butoh, Contact Improvisation και Feldenkrais στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Ασχολήθηκε με εναλλακτικές μορφές άσκησης όπως Pilates, ολιστική γυμναστική και Yoga. Γράφει και σκηνοθετεί κυρίως έργα που απευθύνονται σε παιδιά και νέους, επιμελείται την κίνηση και τις χορογραφίες σε θεατρικές παραστάσεις και διδάσκει Κινησιολογία στο Τμήμα Θεάτρου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από το 1999. Έχει διδάξει το ίδιο μάθημα στην στην Δραματική Σχολή του Κ.Θ.Β.Ε και σε πλήθος σεμιναρίων. Με τις παραπάνω ιδιότητες αλλά και με αυτή της ηθοποιού, συνεργάζεται με την Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης» από το 1989, καθώς και με το Κ.Θ.Β.Ε. και με Δημοτικά Θέατρα. Έχει χορογραφήσει κι έχει παίξει σε περισσότερες από τριάντα παραστάσεις. Έγραψε κείμενα για ραδιοφωνικές εκπομπές, στίχους για θεατρικές παραστάσεις και ιστορίες σε συνεργασία με παιδιά. Ακόμη τρία θεατρικά έργα: Περπατώ εις το δάσος (1992), Το όνειρο του Ρο (1996) και Τζιτζιμιτζιχοτζιριά (2005) που παίχτηκαν από την Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης» από ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ (Πατρών, Βέροιας) και από πλήθος επαγγελματικών και ερασιτεχνικών ομάδων σε όλη την Ελλάδα καθώς και σε φεστιβάλ του εξωτερικού. Τα παραπάνω έργα κυκλοφορούν από τις εκδόσεις «Επόμενος Σταθμός». Έχει γράψει επίσης τα έμμετρα παραμύθια: Ιστορίες για μαύρες γάτες (2003, Επόμενος Σταθμός), Ο γάιδαρος ο Μένιος, ο παραχαϊδεμένος (2010, Εν Πλω) και το διπλό βιβλίο: Μικρές ιστορίες για μεγάλους έρωτες / Αστριμάλι – Ροδολάλι (2011, Εν Πλω). Τελευταίο της βιβλίο το Πολυξένη (2014, εκδ. Παπδόπουλος). Σκηνοθέτησε και χορογράφησε τα έργα της:Τζιτζιμιτζιχοτζιριά (2005-2006) και Το όνειρο του Ρο (2007) (Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης»), το έργο του Α. Αδαμόπουλου: Ο Σιμιγδαλένιος (2009, Κ.Θ.Β.Ε.) και την Ψ Ραψωδία της Ιλιάδας, σε μετάφραση του Δ. N. Μαρωνίτη (Εθνικό Θέατρο, 2011).

Ο Μουσικός:

Ο Κώστας Βόμβολος γεννήθηκε στην Αθήνα, μεγάλωσε στο Βόλο και ζει στη Θεσσαλονίκη. Σπούδασε μουσική στο Εθνικό Ωδείο και ιατρική στο ΑΠΘ. Εχει γράψει μουσική για περισσότερες από 120 θεατρικές παραστάσεις, 3 ταινίες και τηλεοπτικά ντοκυμανταίρ. Συνεργάστηκε κυρίως με το ΚΘΒΕ, την Πειραματική σκηνή της «Τέχνης», το Εθνικό θέατρο, το “Θέατρο Τέχνης”, διάφορα ΔΗΠΕΘΕ, τη «Νέα σκηνή Τέχνης», την «Actors touring company» του Λονδίνου κ.α. Εχει εκδόσει 5 cd με τις θεατρικές του μουσικές. Είναι μέλος του συγκροτήματος «Χειμερινοί κολυμβητές» και του trio “Tabako”.Το 1994 ίδρυσε το σύνολο «Primavera en Salonico»,το οποίο σε συνεργασία με τη Σαβίνα Γιαννάτου έχει εμφανιστεί σε όλες τις μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις, τις ΗΠΑ, την Αυστραλία, την Αργεντινή,την Ταιβαν,το Ισραήλ κ.α συμμετέχοντας στα σημαντικότερα διεθνή φεστιβάλ. Διδάσκει στο Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.