Ας γνωριστούμε……

Πρώτες μέρες στο σχολείο…. Καινούριο περιβάλλον, καινούρια πρόσωπα, καινούριοι κανόνες ! Πολλά νέα πράγματα που πρέπει να καταλάβουμε και να γνωρίσουμε! Δεν αγχωνόμαστε όμως… Σιγά -σιγά , με υπομονή και μπόλικο κέφι θα τα καταφέρουμε  και θα τα μάθουμε όλα!

Αφού ξεναγηθήκαμε και γνωρίσαμε  το νέο μας σχολείο, σειρά έχει να γνωριστούμε καλύτερα και μεταξύ μας.

Ποιος είναι ο/η φίλος/η που κάθεται δίπλα σου; Με ποια παιδάκια θα σχηματίσεις ομαδούλα;  Για πάμε , λοιπόν, να γνωριστούμε!

Παίξαμε παιχνίδια γνωριμίας , συζητήσαμε για τις συνήθειες και τις προτιμήσεις του καθενός, είπαμε με διάφορους τρόπους τα ονόματά μας (ψιθυριστά, σιγανά, δυνατά , αστεία….), τα συλλαβίσαμε, μετρήσαμε πόσα γράμματα έχουν,  τα ανασυνθέσαμε …. Έπειτα, παίξαμε με τα αρχικά των ονομάτων μας, τα ζωγραφίσαμε, τα γράψαμε και στο τέλος φτιάξαμε και το παρουσιολόγιό μας.

Δείτε ενδεικτικά:

Παίξαμε με τα ονόματά μας και με το αρχικό τους.

Συλλαβίσαμε με διάφορους τρόπους το όνομά μας (παλαμάκια, αναπηδήσεις, ανεβοκατέβασμα χεριών…)

και στη συνέχεια τα ομαδοποιήσαμε σε ονοματοβάζα. Κάθε βάζο περιέχει τόσα λουλούδια όσες και οι συλλαβές των ονομάτων μας.

Ανασυνθέσαμε το όνομά μας , δημιουργώντας έτσι το σπιτάκι του ονόματός μας.

Ζωγραφίσαμε τα αρχικά των ονομάτων μας….

Και δημιουργήσαμε μαζί τους ……. όμορφες κατασκευές, με τις οποίες στολίσαμε το σχολείο μας!!!!

Και φυσικά δεν γίνεται αφού μάθαμε τα ονόματά μας να μην φτιάξουμε και το παρουσιολόγιο μας…..

Η κυρία έγινε φωτογράφος και εμείς …..ποζάραμε και φτιάξαμε όμορφα καδράκια!!!