Εισαγωγή μαθητών στα Π.Π.Σ για το σχολικό έτος 2014-2015

Σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική διεύθυνση για την αίτηση των γονέων και κηδεμόνων για την εισαγωγή μαθητών στα Π.Π.Σ για το σχολικό έτος 2014-2015 είναι η ακόλουθη: http://apps.athena.net.gr/pps/aitisi

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που ενδιαφέρονται για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή σε Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο, οφείλουν να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Δ.Ε.Π.Π.Σ, από 1 έως 31 Μαρτίου 2014. Οι καταστάσεις των υποψηφίων μαθητών/τριών θα αναρτηθούν στο διαδίκτυο και στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Διαβάστε όλη την εγκύκλιο eisagogimauhton

Μαθαίνω για το γόνο – Αφήνω το γόνο να γίνει γονιός

Φωτογραφία0241IMG_1204Με αφορμή τις δράσεις και την

Εκστρατεία για την Νέα Κοινή Αλιευτική Πολιτική την Ελλάδα

οι μαθητές του Β2 ενημερώθηκαν, προβληματίστηκαν, ερεύνησαν και κατέγραψαν όσα διαπίστωσαν από τη επίσκεψή τους στο ψαράδικό της γειτονιάς. Στη συνέχεια αποφάσισαν να ενημερώσουν τους συμμαθητές και τους γονείς τους για τους κινδύνους της υπεραλίευσης και της αλόγιστης, παράνομης αλιείας γόνου και ψαριών την εποχή της αναπαραγωγής τους. Χρησιμοποίησαν το padlet και  δημιούργησαν το ψηφιακό τους κολάζ, ενώ με το voki έστειλαν τους δικούς τους φίλους να σας μεταφέρουν τα μηνύματά τους. Το τελικό τους δημιούργημα ήταν μια πανέμορφη αφίσα.

Συγχαρητήρια παιδιά!!!

Δείτε το κολάζ  εδώ!