Πρόγραμμα Σίτισης και Προαγωγής Υγιεινής Διατροφής

Ξεκινάει τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Σίτισης και Προαγωγής Υγιεινής Διατροφής. Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας θα λαμβάνουν καθημερινά ένα δωρεάν, υγιεινό γεύμα (δεκατιανό) το οποίο καλύπτει 24-31% των ημερήσιων αναγκών τους σε ενέργεια και εξασφαλίζει 53-64% των ημερήσιων αναγκών τους σε πρωτεΐνες. Παράλληλα, με τη σχεδίαση ειδικά διαμορφωμένου υλικού και τη διοργάνωση ενημερωτικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων, το Πρόγραμμα ενισχύει την υγιεινή διατροφή και την ευρύτερη προαγωγή της υγείας, τόσο των μαθητών όσο και των οικογενειών τους. Το εβδομαδιαίο διαιτολόγιο θα αναρτάται κάθε Δευτέρα στην είσοδο του σχολείου και το κυλικείο.

Ταυτόχρονα συνεχίζεται με επιτυχία εδώ και ένα μήνα το πρόγραμμα σίτισης όλων των μαθητών που παραμένουν στο ολοήμερο πρόγραμμα. Καθημερινά λαμβάνουμε περίπου 50 μερίδες φαγητό από το Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθηνών, με το οποίο γευματίζουν οι μαθητές στην αίθουσα σίτισης του σχολείου μας.

Τέλος , ξεκίνησε από την προηγούμενη Πέμπτη η διανομή τροφίμων σε ευπαθείς οικονομικά οικογένειες του σχολείου μας από το πρόγραμμα ΑΠΟΣΤΟΛΗ της Αρχιεπισκοπής.