ΒΡΑΒΕΙΑ UNICEF 2013 – ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ!!!

ΒΡΑΒΕΙΑ UNICEF 2013
Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού – 20 Νοεμβρίου
Η Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού (20 Νοεμβρίου), επέτειος της υιοθέτησης της Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού, είναι φέτος αφιερωμένη στην καταπολέμηση της βίας κατά των παιδιών. Σε όλο τον κόσμο διοργανώνονται εκδηλώσεις και καμπάνιες με στόχο την ευαισθητοποίηση απέναντι σε κάθε μορφή βίας κατά των παιδιών – ορατή και αόρατη – και την ανάληψη δράσεων ώστε να μπει ένα τέλος στο απαράδεκτο αυτό φαινόμενο.

Στα πλαίσια αυτά, η UNICEF στην Ελλάδα πραγματοποιεί μεγάλη εκστρατεία μέσα από το πανελλήνιο βραβευμένο πρόγραμμα ευαισθητοποίησης «Τα Παιδιά Γράφουν και Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους» που υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας. Τα παιδιά, με την αθωότητα και τον αυθορμητισμό τους, με αφίσες, παραμύθια, βιβλία, και εφημερίδες που ετοίμασαν, στέλνουν ένα ηχηρό μήνυμα για την καταπολέμηση της βίας, του ρατσισμού και των διακρίσεων, ένα μήνυμα αλληλεγγύης και συμπαράστασης σε όλα τα παιδιά του κόσμου.

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Δικαιωμάτων του Παιδιού, η UNICEF βραβεύει στη Στοά του Βιβλίου δύο μεγάλες προσωπικότητες που με τη δράση τους συνέβαλαν σημαντικά στην καταπολέμηση της βίας και των διακρίσεων και στην προώθηση των Δικαιωμάτων του Παιδιού στην Ελλάδα και τον κόσμο:

• Τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμο για το σπουδαίο ανθρωπιστικό έργο της Εκκλησίας.
  • Τον καθηγητή της Καρδιοχειρουργικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Γενεύης, γνωστό και ως «γιατρό των φτωχών» κ. Αυξέντιο Καλαγκό, για τις δωρεάν σωτήριες επεμβάσεις του σε χιλιάδες άπορα παιδιά σε όλο τον κόσμο.

Βραβεύει επίσης τα παρακάτω σχολεία:

Νηπιαγωγεία
Αφίσες:
1ο Βραβείο5ο Νηπιαγωγείο Κομοτηνής, (1ο Ολοήμερο Τμήμα)
2ο Βραβείο1ο Νηπιαγωγείο Διλόφου Βάρης, (Ολοήμερο Τμήμα)
3ο ΒραβείοΙδιωτικός Παιδικός Σταθμός-Νηπιαγωγείο «Ουράνιο Τόξο» Χαλκίδας

Δημοτικά
Αφίσες:
1ο ΒραβείοΕκπαιδευτήρια «Μαντουλίδη» Θεσσαλονίκης (Τάξη Β3)
2ο Βραβείο26ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας, (Τάξη Α1)
3ο Βραβείο 21ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, (Τάξη Α1)

Παραμύθια:
1ο ΒραβείοΕλληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης, (Τάξη Δ’)
2ο Βραβείο100ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, (Τάξη Δ’)
3ο Βραβείο138ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, (Τάξη Δ3)

Βιβλία-Εφημερίδες:
1ο Βραβείο2ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης, (Τάξη ΣΤ1)
2ο ΒραβείοΙδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Ιόνιος Σχολή», (Τάξη Ε’)
3ο Βραβείο3/Θ Δημοτικό Σχολείο Πιαλείας Τρικάλων, (Τάξη Ε’ & ΣΤ’)

Βραβείο «Νίκος Αναλυτής»
Ειδικά Σχολεία Καλλιθέας:
Νηπιαγωγείο Τυφλών, Δημοτικό Σχολείο Τυφλών, Δημοτικό Σχολείο Τυφλοκωφών
(Απονομή κα Ράνια Σουλάκη εκ μέρους του Ελληνικού Δικτύου Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης και κα Σοφία Αναλυτή).

– Μπορείτε να δείτε τα έργα αν κάνετε κλικ επάνω στα ονόματα –
Απευθύνει χαιρετισμό ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Συμεών Κεδίκογλου, μήνυμα εκ μέρους του Προέδρου της Βουλής η Βουλευτής κα Κατερίνα Παπακώστα και συντονίζει ο δημοσιογράφος κ. Παύλος Τσίμας. Αντιπροσωπεία στελεχών του Ολυμπιακού με επικεφαλής τον Διευθύνοντα Σύμβουλο κ. Γιάννη Βρέντζο και τους ποδοσφαιριστές Αβραάμ Παπαδόπουλο και Χαβιέ Σαβιόλα απονέμουν μεταξύ άλλων βραβεία στα παιδιά (στη φωτό δεξιά εκπρόσωποι του Ολυμπιακού με παιδιά από τη χορωδία της UNICEF «Muntin Nayon» που φιλοξενεί παιδάκια από τις Φιλιππίνες και άλλα βραβευμένα παιδιά).

Τα έργα των παιδιών εκτίθενται στη Στοά του Βιβλίου (Πεσμαζόγλου 5 & Σταδίου) από Τρίτη 19, έως την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου. Ώρες επισκέψεων: Τρίτη 19 Νοεμβρίου: 17:00 – 20:00, Τετάρτη & Πέμπτη 20 & 21 Νοεμβρίου: 11:00 – 14:00 & 17:00 – 20:00, Παρασκευή 22 Νοεμβρίου: 11:00 – 14:00.
Η είσοδος είναι ελεύθερη. Η UNICEF ευχαριστεί τη Στοά του Βιβλίου για τη φιλοξενία.

Επιτροπή Αξιολόγησης Βραβείων: Σοφία Τζιτζίκου, Αντιπρόεδρος Ε.Σ. της UNICEF, Παύλος Τσίμας, Δημοσιογράφος, Λόλα Νταϊφά, Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων STAR, Μάνος Κοντολέων, Συγγραφέας, Γιάννης Μπεχράκης, Φωτοειδησεογράφος Reuters, Μερόπη Πρέκα, Ζωγράφος, Πόλυ Μηλιώρη, Συγγραφέας, Βασίλης Λουζιώτης, Εκπαιδευτικός, Μέλος Ε.Σ. της UNICEF, Ηλίας Λυμπέρης, Γενικός Διευθυντής της UNICEF, Μαρία Παπαϊωάννου, Εκπρόσωπος του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Γιώργος Σταθόπουλος, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιδιωτικών Παιδικών Σταθμών (Π.Ο.Σ.Ι.Π.Σ.), Ράνια Μακρή, Προϊσταμένη Συνηγορίας & Δικαιωμάτων του Παιδιού της UNICEF.