Επιμορφωτικές συναντήσεις για τους εκπαιδευτικούς του 21ου Δημοτικού Αθηνών Λέλα Καραγιάννη

Στα πλαίσια του προγράμματος Εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων Μαθητών(Δράση 4: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών και μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας) συνεργάστηκα και με το 21ο Δημοτικό Αθηνών  και κάναμε τρεις επιμορφωτικές συναντήσεις. Πριν λίγες μέρες, ολοκληρώθηκε και η τρίτη επιμορφωτική συνάντηση.

Αναγνωρίζοντας ότι η βία και η επιθετικότητα δημιουργούν ένα περιβάλλον που αναστατώνει ολόκληρη τη σχολική κοινότητα και όχι μόνο θύτες και θύματα, εστιάσαμε στους τρόπους που επηρεάζει τις σχέσεις ανάμεσα στους μαθητές, αλλά και τις σχέσεις εκπαιδευτικών και μαθητών.

Διερευνήσαμε τους τρόπους που η βία και η επιθετικότητα εμφανίζονται στο σχολείο και αναζητήσαμε τις ανέκφραστες ανάγκες που τις τροφοδοτούν. Αξιοποιώντας την εμπειρία των μελών της ομάδας, μελετήσαμε παρεμβάσεις και τρόπους δημιουργίας ορίων και κανόνων. Εστιάσαμε, όχι μόνο στο περιεχόμενο των κανόνων αλλά και στον τρόπο επικοινωνίας και εφαρμογής τους.

Άλλο ένα σχολείο με εκπαιδευτικούς γεμάτους μεράκι και δημιουργικότητα. Πρόσθετη πρόκληση για το συγκεκριμένο σχολείο ο ελάχιστος χώρος μέσα στον οποίον καλούνται να συνυπάρξουν εκατοντάδες παιδιά τριών σχολείων. Ένα ευχαριστώ στο σχολείο για τη φιλοξενία και την ενεργητική συμμετοχή στην επιμόρφωση!

Όπως δημοσιεύτηκε στο http://processwork.gr/blog/archives/category

Ευχαριστούμε θερμά την Αλεξάνδρα Βασιλείου και όλους τους συντελεστές του προγράμματος Διάπολις που μας βοήθησαν μέσα από τις επιμορφωτικές δράσεις που έγιναν όλη τη σχολική χρονιά, να ανακαλύψουμε νέους τρόπους επικοινωνίας και να ενισχύσουμε τις σχέσεις των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας. Τα αποτελέσματα των δράσεων ήταν ορατά. Ευχόμαστε το πρόγραμμα να συνεχίσει και τη νέα σχολική χρονιά.