Πλεύση – Βύθιση

3123khn_df

Συνεργάστηκαν:

Η εφαρμογή Πλεύση – Βύθιση είναι ένα ελεύθερο εκπαιδευτικό λογισμικό προσομοίωσης των φαινομένων της πλεύσης-βύθισης στερεών σωμάτων σε υγρά.
Αρχικά δημιουργήθηκε για να υποστηρίξει την διδακτική ακολουθία που αναπτύχθηκε για την διδασκαλία της έννοια της πυκνότητας σε μαθητές της Ε’ τάξης του Δημοτικού. Η εφαρμογή εμπλουτίστηκε με νέα χαρακτηριστικά τα οποία επιτρέπουν την συγγραφή νέων σεναρίων διδακτικών ακολουθιών από τους χρήστες χρησιμοποιώντας τη βιβλιοθήκη συναρτήσεων του λογισμικού.

Το λογισμικό δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Material Science και διανέμεται ελεύθερα υπό την άδεια χρήσης GNU-GPL.

Αρχεία
Διδακτικό υλικό
Οδηγός εκπαιδευτικού

Μαθαίνω να Κυκλοφορώ με Ασφάλεια A’

Ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πακέτο, με στόχο να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής: να μάθουν να κυκλοφορούν πεζοί με ασφάλεια, να γνωρίσουν τους κινδύνους που υπάρχουν στο δρόμο, να μάθουν τα σήματα κυκλοφορίας, να μάθουν για την ασφαλή οδήγηση με το ποδήλατο, καθώς και τις προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν όταν μετακινούνται με μέσα μεταφοράς (αυτοκίνητο, μέσα μαζικής μεταφοράς), να μπορούν να βρίσκουν λύσεις σε πραγματικές συνθήκες.
Το ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πακέτο αποτελείται από μία πολυμεσική εφαρμογή που περιλαμβάνει θεωρία και δραστηριότητες ανά τάξη καθώς και φύλλα εργασίας και βιβλίο εκπαιδευτικού σε έντυπη μορφή.

Μαθαίνω τη Γλώσσα μου

Γνωστικό Αντικείμενο: Ελληνική Γλώσσα, Μελέτη Περιβάλλοντος

Βαθμίδα Εκπαίδευσης: Νηπιαγωγείο, Δημοτικό

Κατηγορία: Διαθεματικά

Ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πακέτο, που σαν στόχο έχει τη γλωσσική καλλιέργεια μαθητών και μαθητριών του Νηπιαγωγείου, της Α’ και Β’ τάξης Δημοτικού και μέσω αυτής, στην εξοικείωση τους με ευρύτερα θέματα που αφορούν τον κόσμο που τους περιβάλλει. Μέσα από μια μεγάλη ποικιλία κειμένων (ημερολόγιο, πίνακας δρομολογίων, επιγραφές καταστημάτων, προσκλήσεις, πινακίδες, επαγγελματικές κάρτες, γράμματα, σήματα κυκλοφορίας, χάρτες, λεζάντες, φυλλάδια, κείμενα με οδηγίες κ.α.) και ένα εύρος διαφορετικών ειδών δραστηριοτήτων (πολλαπλής επιλογής, σωστού ή λάθους, επιλογής από λίστα, αντιστοιχίσεων, τοποθέτησης σε λίστες, συμπλήρωσης κενών, παραγωγής κειμένων, επίλυσης σταυρόλεξων, εικονόλεξων κ.α.), οι μαθητές και οι μαθήτριες κατανοούν και παράγουν προφορικό και γραπτό λόγο, προσεγγίζουν επιστημονική και ακαδημαϊκή γλώσσα κατάλληλη για την ηλικία τους, εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους, ανακαλύπτουν τη δομή της γλώσσας και ταυτόχρονα εξερευνούν τον κόσμο που τους περιβάλλει με παιγνιώδη και δημιουργικό τρόπο.