Έθιμα της άνοιξης

Κάθε χρόνο οι μαθητές του σχολείου μας παρουσιάζουν έθιμα της άνοιξης από όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Χελιδονίσματα, περπερούνα, πιπεριά, Ζαφείρης αλλά και αναβίωση των ανθεστηρίων, το έθιμο της αιώρας, τραγούδια της άνοιξης και δενδροφυτεύσεις. Δείτε την πολύ όμορφη παρουσίαση με τους μαθητές μας σε δράση

[ifilm
Click to launch the full edition in a new window
Online Publishing from YUDU]

«Η διδασκαλία στο πολυπολιτισμικό σχολείο: ζητήματα διαπολιτισμικής μάθησης και επικοινωνίας»

Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ολοκλήρωσαν με μεγάλη επιτυχία το δεύτερο εξ αποστάσεως σεμινάριο που γίνεται στα πλαίσια της δράσης “επιμόρφωση εκπαιδευτικών και μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας” που πραγματοποιεί το τμήμα του ΑΠΘ “Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών”. Το πρώτο μέρος του σεμιναρίου αφορούσε στις διδακτικές παρεμβάσεις με διαπολιτισμικό προσανατολισμό, οι οποίες μπορούν να εφαρμοστούν και να οδηγήσουν στην αξιοποίηση της πολιτισμικής πολλαπλότητας της σχολικής τάξης, καθώς και στην εφαρμογή νέων διδακτικών προσεγγίσεων, όπως είναι η διαφοροποιημένη διδασκαλία και η βιωματική μάθηση. Το δεύτερο μέρος επικεντρώθηκε στη σχολική τάξη ως κοινωνική ομάδα, στη δομή και τη λειτουργία της, τους ρόλους που αναπτύσσονται σε αυτή αλλά και το πλέγμα των σχέσεων που διαμορφώνονται. Στα πλαίσια του σεμιναρίου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εφάρμοσαν στις τάξεις τους σχέδιο εργασίας με θέμα “ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ”