Εγγραφές σχολικού έτους 2024-2025

Δείτε αναλυτικά την σχετική εγκύκλιο

Αγιασμός σχολικής χρονιάς 2023-2024

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2023-2024 του 1ου Νηπιαγωγείου Μεταμόρφωσης θα πραγματοποιηθεί στο προαύλιο του 1ου Δημοτικού Σχολείου,                          τη Δευτέρα 11/9/2023 στις 9:00 π.μ.

Οικολογικά σχολεία-Σχολική Αυλή

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε και φέτος στο Διεθνές Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οικολογικά Σχολεία». Για το σχολικό έτος 2022-2023 εκπονήθηκε πρόγραμμα από τη θεματική ενότητα “Σχολική Αυλή”. Στο  παρακάτω αρχείο υπάρχουν οι δράσεις που υλοποιήσαμε κατά τη διάρκεια του προγράμματος που είχε  ως τίτλο: «Παίζω και δημιουργώ στην αυλή που αγαπώ».

Σχολική αυλή

Σχέδιο Δράσης 2022-23: “Ομαλή μετάβαση απο το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο”

Το Σχολείο μας εκπόνησε στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας το σχέδιο δράσης που αφορά την ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο.

Βασικός σκοπός του Σχεδίου Δράσης είναι η υποστήριξη της εισόδου και της προσαρμογής των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο. Σκοπεύοντας στην ομαλή αυτή μετάβαση, το Σχέδιο Δράσης θέτει και επιμέρους

Stem 4Equality

Στόχος του προγράμματος εκπαίδευσης STEM του οργανισμού SciCo είναι η ευαισθητοποίηση παιδιών (και ενηλίκων) σχετικά με τα έμφυλα στερεότυπα στην πρώτη σχολική εκπαίδευση. Στις προθέσεις και επιδιώξεις των συντονιστών είναι η δημιουργία θετικών στάσεων απέναντι στην επιστήμη και την τεχνολογία, όπως και η καλλιέργεια γνωστικών και ερευνητικών δεξιοτήτων.

Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από

Συνεργατικά Παραμύθια Νηπιαγωγείου-Δημοτικού

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης «Ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό» που υλοποιεί φέτος το σχολείο μας, ολοκληρώσαμε δυο συνεργατικά παραμύθια μαζί με τις τάξεις της Α’Δημοτικού .
Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων του 1ου Νηπιαγωγείου συνδημιούργησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες των δύο τάξεων της Α’Δημοτικού

Εργαστήρια Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2022-2023

Τα εργαστήρια δεξιοτήτων ξεκίνησαν με τη Θεματική Ενότητα  «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική  Συναίσθηση & Ευθύνη (Ανθρώπινα Δικαιώματα). Ο τίτλος του προγράμματος ήταν  «H οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική». Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι να μπορέσουν τα παιδιά να εκφράσουν αντιλήψεις, συναισθήματα, ιδέες για την έννοια της «οικογένειας» και να έρθουν σε επαφή

ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2023-2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2022-2023

σχολειου

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2022-2023 θα πραγματοποιηθεί στο προαύλιο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μεταμόρφωσης τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 9:00π.μ.

Ώρα προσέλευσης 8:45π.μ. στο προαύλιο του Νηπιαγωγείου.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2021-2022

Στον πρώτο κύκλο των εργαστηρίων δεξιοτήτων που αφορούσε την θεματική ενότητα “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ- Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη” ασχοληθήκαμε με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Δημιουργήσαμε ένα βίντεο το οποίο περιλαμβάνει δράσεις από το πρόγραμμά μας: “Όλου του κόσμου τα παιδιά έχουν δικαιώματα”.  Πατήστε εδώ για να το παρακολουθήσετε.

Ο επόμενος κύκλος των εργαστηρίων δεξιοτήτων που υλοποιήσαμε