To 1o Νηπιαγωγείο Καστοριάς συμμετείχε στη Μαθητική Εκστρατεία της ActionAid
“Η Μαθητική Εκστρατεία της ActionAid έρχεται για 20η χρονιά, φέρνοντας και πάλι κοντά χιλιάδες μαθητές, μαθήτριες και σχολεία από όλη την Ελλάδα!
Με στόχο την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ολόκληρης της σχολικής κοινότητας, πάνω σε θέματα της Ενεργής Πολιτειότητας, φέτος ενώνουμε τις φωνές μας για έναν πιο δίκαιο και βιώσιμο κόσμο. Στο κέντρο της φετινής θεματικής μπαίνουν 2 από τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης, ο στόχος 1 για τη Μηδενική Φτώχεια και ο Στόχος 2 για τη Μηδενική Πείνα, εστιάζοντας στο ζήτημα της Διατροφικής Δικαιοσύνης“.
“Η φετινή δράση
Παρόλο που ο πλανήτης παράγει φαγητό για όλους τους ανθρώπους, 345 εκατομμύρια άνθρωποι ζουν σε καθεστώς πείνας από τις αρχές του 2022, σύμφωνα με στοιχεία των Ηνωμένων Εθνών. Η δίκαιη πρόσβαση των ανθρώπων στο φαγητό και η κατανάλωση επαρκούς και υγιεινού φαγητού, ανεξάρτητα από τη φυλή, το φύλο, τη θρησκεία, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την κοινωνική και οικονομική θέση, αποτελεί δικαίωμα του κάθε ανθρώπου.
Φέτος, λοιπόν, η δράση, εστιάζει στη διατροφική δικαιοσύνη και μέσα από δραστηριότητες, εισάγει τους μαθητές και τις μαθήτριες, στην έννοια της θρεπτικής και επαρκούς τροφής για όλους, τους ενεργοποιεί να σκεφτούν τι μπορεί να σημαίνει να μην έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτήν, καθώς και τι ενέργειες και ποιες επιλογές μπορούμε να κάνουμε εμείς, ως καταναλωτές και ενεργοί πολίτες. Η φετινή μαθητική εβδομάδα δράσης θα κορυφωθεί μέσα στον Απρίλιο του 2024, με μια ποικιλία επιμέρους δημιουργικών δράσεων, έναν διαγωνισμό μαθητικών έργων και δύο εκθέσεις. Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τα σχολεία που συμμετέχουν θα έχουν πρόσβαση σε μικρές δραστηριότητες που μπορούν να υλοποιούν στις τάξεις τους, καθώς και σε webinars για εκπαιδευτικούς και μαθητές, με ειδικούς επιστήμονες που συσχετίζονται με τα θέματα της Εβδομάδας Δράσης”.
Στο νηπιαγωγείο μας υλοποιήσαμε το πρόγραμμα και λάβαμε μέρος στον διαγωνισμό στέλνοντας τη δική μας αφίσα για την Διατροφική Διακαιοσύνη!
Αφίσα της Διατροφικής Δικαιοσύνης
![20240411 144322 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240411_144322-2-210x300.jpg?x78865)
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Εγκεκριμένος Oδηγός Toolkit 2024.pdf
-Ο θησαυρός
![20240401 154848 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240401_154848-2-300x225.jpg?x78865)
![20240401 154917 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240401_154917-2-300x225.jpg?x78865)
-Άσχημο ζαρζαβατικό στην όψη,
πλούσιο στη γεύση και στη θρέψη!
![20240403 154448 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240403_154448-2-300x225.jpg?x78865)
-Διατροφική Δικαιοσύνη σε Κόμικς
![20240329 104045 1](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240329_104045-1-300x225.jpg?x78865)
-Αφίσα
![20240408 155313 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240408_155313-2-300x225.jpg?x78865)
-Διαδικτυακή Παρακολούθηση παραμυθιού ” Η ιστορία ενός κόκκου κακάο” από την Actionaid
![20240329 105541 2](https://blogs.sch.gr/1nipkastor/files/2024/04/20240329_105541-2-300x225.jpg?x78865)
Λήψη αρχείου