Μένουμε σπίτι

Αγαπημένα μας παιδιά,

μας έχετε λείψει πολύ….

Χωριστήκαμε απότομα και αναπάντεχα χωρίς να προλάβουμε να πούμε ένα γεια, να κάνουμε μια αγκαλιά.

Δεν ξέρουμε πότε θα ανοίξει το σχολείο και πότε  θα επιστρέψουμε στην καθημερινότητά μας.

Στο μεταξύ… θα μείνουμε στο σπίτι, θα κάνουμε υπομονή και θα λέμε τα νέα μας από δω, μέχρι να ξαναβρεθούμε.

Να παίζετε πολύ, να χαμογελάτε, να βοηθάτε την μαμά και τον μπαμπά και να σκέφτεστε τη μέρα που θα τελειώσουν οι δυσκολίες και θα γυρίσουμε στο σχολείο μας.

Οι δασκάλες σας

Αγαπητοί γονείς,

Οι συνθήκες που βιώνουμε όλοι μας είναι αδιαμφισβήτητα πρωτόγνωρες …. πόσο μάλλον για τα παιδιά μας.

Σ’ αυτή τη δύσκολη συγκυρία αισθανόμαστε την ανάγκη να επικοινωνήσουμε μαζί σας, πρωτίστως για να μάθουμε αν είστε όλοι καλά.Είναι σημαντικό για μας να νιώσετε ότι δεν είστε μόνοι σ’ αυτή τη κατάσταση, ότι στο μέτρο των δυνατοτήτων μας είμαστε εδώ για σας. Όχι για να αντικαταστήσουμε τη δια ζώσης εκπαίδευση φυσικά…..

Σκεφτήκαμε, λοιπόν, να αξιοποιήσουμε το blog μας, ώστε μ’ αυτόν τον τρόπο να μπορούμε να επικοινωνούμε με σκέψεις, συναισθήματα και θετική διάθεση, προσφέροντας συγχρόνως δημιουργικές ιδέες και εκπαιδευτικό υλικό για την καλύτερη αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου τους, διατηρώντας συγχρόνως μια κάποια επαφή με τα γνωστικά αντικείμενα.

Μείνετε συντονισμένοι!!!!

Μείνετε Σπίτι   –   Μείνετε Ασφαλείς   –   Μείνετε Υγιείς  ! !!

Ημερολόγιο άρθρων

Ιούλιος 2024

Σαν σήμερα

22/7/1943: Διακόσιες χιλιάδες λαού στην κατεχόμενη Αθήνα πραγματοποιούν μαχητική διαδήλωση εναντίον της απόφασης των Γερμανών να παραχωρήσουν στη Βουλγαρία ολόκληρη τη Βόρεια Ελλάδα ως τον Αξιό.