Σχολ. Έτος 2019 – 2020

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

still-life-851328_960_720

1. Το σχολείο μας συμμετέχει σε αδελφοποίηση με το  Αlphington Grammar School, Κολέγιο στη Μελβούρνη της Αυστραλίας (Γαρδίκη Ιωάννα, Μεθοδίου Αγγελική)
  2. Υλοποιείται, επίσης, διαπολιτισμικό  πρόγραμμα αδερφοποίησης με το γυμνάσιο Portail Rouge Saint-Étienne από τη Γαλλία (Αϊδωνά Κωνσταντίνα, Βλαχονασίου Ακτίνα, Γαρδίκη Ιωάννα και  Μποκώρου Ελένη)
  3. Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος στο πρόγραμμα «International Schoοl Awards», το οποίο υλοποιείται από το British Council σε συνεργασία με το ΥΠ.Π.Ε.Θ,  έχοντας ήδη λάβει την Πλήρη Πιστοποίηση! (Υπεύθυνη Καταγραφής Δράσεων για την Πιστοποίηση:  Μεθοδίου Αγγελική)
  4. Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα «Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο» που αποτελεί θεσμό της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού για την Αειφορία.
  5. Εκπονούνται προγράμματα eTwinning.
  6. Τη φετινή χρονιά συμμετείχαμε στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Ωνασείου Βιβλιοθήκης «Hack the Map» (Υπεύθυνες: Γαρδίκη Ιωάννα, Αϊδωνά Κων/να)
  7. Επίσης, πραγματοποιούνται τα εξής προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων:
  • «Αθλητισμός στη φύση» – Αγωγής Υγείας (Μεθοδίου Αγγελική,  Σκουρολιάκου Παναγιώτα)
  • «Πρόληψη ατυχημάτων- πρώτες  βοήθειες» – Αγωγής Υγείας (Καλογερόπουλος Νικόλαος, Τζίτρου  Ευαγγελία)
  • «Ο δρόμος προς την ανεκτικότητα» – Αγωγής Υγείας (Σκουρολιάκου Παναγιώτα, Λαμπροπούλου Περσεφόνη)
  • «Εικαστική δημιουργία και ψυχική υγεία των μαθητών: εργαστήρι μικροτεχνίας – χρήση φυσικών υλικών και τρισδιάστατης εκτύπωσης» – Αγωγής Υγείας (Χρυσούλη Φωτεινή, Γαρδίκη Ιωάννα)
  • «Νερό – πηγή ζωής» – Περιβαλλοντικής Εκπ/σης (Τζίτρου Ευαγγελία, Γαρδίκη Ιωάννα)
  • «Νοιάζομαι ανακυκλώνω» – Περιβαλλοντικής Εκπ/σης (Γαρδίκη Ιωάννα, Τζίτρου Ευαγγελία)
  • «Το σύμπαν για όλους» – Πολιτιστικό πρόγραμμα (Δανιήλ Αναστασία, Σκουρολιάκου Παναγιώτα

Δείτε αναλυτικά πληροφορίες για τα προγράμματά μας

• Αδελφοποίηση με το  Αlphington Grammar School, Κολέγιο στη Μελβούρνη της Αυστραλίας

Δείτε τις δράσεις του προγράμματος στο blog που φτιάχτηκε ειδικά για την συγκεκριμένη αδελφοποίηση:

• Διαπολιτισμικό  πρόγραμμα αδερφοποίησης με το Γαλλικό γυμνάσιο Portail Rouge Saint-Étienne.

Συμμετέχουν μαθητές της Β’ γυμνασίου του Γαλλικού σχολείου, που διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά. Στόχος, η επαφή  των μαθητών μας με τη γαλλική γλώσσα και τον πολιτισμό και η  διάχυση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού εκτός της χώρας μας! Υπεύθυνες προγράμματος: Αϊδωνά Κ., Βλαχονασίου Α., Γαρδίκη Ι. και  Μποκώρου Ε.

• Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Ωνασείου Βιβλιοθήκης «Hack the Map»

• «Το σύμπαν για όλους»

Δείτε  αναλυτικά τις δράσεις εδώ

• Περιβαλλοντικά Προγράμματα «Νερό – πηγή ζωής» και «Νοιάζομαι ανακυκλώνω»