Θέατρο: «Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο»

Την Δευτέρα 19 Νοεμβρίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση:

«Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο» από τον θίασο ΜΥΘΩΔΙΑ, σε σκηνοθεσία Ν. Χανιωτάκη,

μια παράσταση που ισορροπεί ανάμεσα στη συγκίνηση και την καταγραφή ενός σημαντικού κομματιού της νεότερης ιστορίας μας. Υπέροχες ερμηνείες από ηθοποιούς γεμάτους ζωντάνια με φωνές τέλεια εναρμονισμένες τόσο με τη μουσική του Θεοδωράκη όσο και με τα όμορφα δημοτικά τραγούδια που ακούγονται. Μια καλογραμμένη εξιστόρηση βιωμένων γεγονότων με γλώσσα αυθεντική που μας μεταφέρει την ατμόσφαιρα της εποχής.

Σ’ έναν σύγχρονο κόσμο, όπου οι αξίες των ανθρώπων έχουν πάει περίπατο, ο συγγραφέας έρχεται να μας υπενθυμίσει ξεχασμένους “άγραφους” νόμους…

Μετά την παράσταση ακολούθησε συζήτηση των μαθητών με τους ηθοποιούς και τον σκηνοθέτη της παράστασης.