Προγραμματισμός Δράσεων 2016-17

Προγραμματισμός  δράσεων του  Συλλόγου Γονέων του 1ου Γυμνασίου Βούλας  για το σχολικό έτος: 2016 -2017

1.  Πρόταση για αλλαγή κάποιων κατεστραμμένων θρανίων και καρεκλών .
  1. Πρόταση για αλλαγή αλουμινίων.
  2. Αντικατάσταση κάποιων κάδων σκουπιδιών .
  3. Aγορά   βιντεοπροβολέων για να επανδρωθούν κάποιες αίθουσες. Το μέγιστο είναι πέντε.
  4. Εγκατάσταση από ηλεκτρολόγο. Προτάσεις για εθελοντισμό από ηλεκτρολόγο και για τοποθέτηση εντοιχιζόμενων δοχείων υγρού για τα χέρια και για τοποθέτηση για τα ρούχα σε μία αίθουσα.
  5. Προτάσεις για υδραυλικό για διάφορες εργασίες του σχολείου.
  1. Κατασκευή Αυλαίας στην αίθουσα Πολλαπλών/σε κοινή συνεννόηση με το Σύλλογο Γονέων του Λυκείου.
  2. Συνεδρείες με ψυχολόγους για διάφορα θέματα που αφορούν τους εφήβους. 1η ομιλία: Παρασκευή 2 Δεκέμβρη θα γίνει η 1η ομιλία με την ψυχολόγο Ανδρεοπούλου Σοφία., 2η ομιλία:  Σχολικός Προσανατολισμός.
  3. Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ.
  1. Χοροεσπερίδα μαθητών (Χριστουγεννιάτικος χορός) στην Πνευματική Εστία της  Βούλας  στις 16/12 .
  2. Συγκέντρωση τροφίμων, ρούχων, χαρτικών, φαρμάκων για: το παιδικό χωριό SOS, για την Κιβωτό,για τους άστεγους της Βούλας  και για τους πρόσφυγες. Συγκέντρωση  γαντιών για το ΠΙΚΠΑ  /Προτάσεις και για φιλανθρωπίες σε φιλοζωικές οργανώσεις.
  3. Βασιλόπιτες για τους μαθητές.
  4. Αγορά Δώρων για τα  παιδιά(που  θα τύχουν το φλουρί).
  5. Προτάσεις για γραμμή επικοινωνίας με δημόσια νοσοκομεία για τους εφήβους, προτάσεις για ενημέρωση στους μαθητές από τη  Διεύθυνση του σχολείου για το  BULLYING, για κυκλοφοριακή αγωγή για τα παιδιά, για ενημέρωση για το διαδίκτυο και μέτρα πρόληψης από τους κινδύνους.
  6. Προτροπή εθελοντικής  αιμοδοσίας μετά από επιστολή από τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής Παιδείας Αθλητισμού και Πολιτισμού, Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης.
  1. Στήριξη στις χοροεσπερίδες των μαθητών.
  2. Βραδιά γονέων/ πρόταση για τον χώρο που θα γίνει.
  3. Φωτογράφιση μαθητών/Γραφιστική δουλειά για τα λευκώματα των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου.
  4. Διοργάνωση για την αποφοίτηση των μαθητών της Γ΄Γυμνασίου-συνδρομή των γονέων μαθητών της Γ΄Γυμν.
  1. Ενημέρωση για την πρόσκληση του Νοσοκομείου «Ασκληπιείο» Βούλας στα πλαίσια των ενημερωτικών ομιλιών που πραγματοποιεί σε ημερίδα με θέμα «Η Κακοποίηση των Γυναικών: Διαστάσεις-Πρόληψη-Αντιμετώπιση».
  2. Ενημέρωση των γονέων για την γρίππη/Εμβολιασμός.
  3. Προτάσεις για χορηγία για τους μαθητές της ρομποτικής που θα μας εκπροσωπήσουν σε διαγωνισμό.
  4. Προτάσεις για συλλογική συνδρομή σε όποια πολύ δύσκολη οικονομική/ιδιαίτερη/ψυχολογική κατάσταση συμβαίνει σε μαθητή ή γονιό του σχολείου μας.
  5. Προτάσεις για επικοινωνία με το Ελπίδα στο Παίδων- Αγ. Σοφία.

Οποιαδήποτε πρόταση,προσφορά ή δωρεά από  τους γονείς  είναι δεκτή.

Σας ενημερώνουμε ότι:

Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία με την Διευθύντρια  κ.Κασκαντάμη Μαρία για οποιοδήποτε θέμα αφορά τους μαθητές και τους γονείς,της αρμοδιότητάς μας.

«Σας θέλουμε όλους παρόντες στις συναντήσεις μας , για να μπορούμε να επικοινωνούμε  ακόμη καλύτερα με τα παιδιά μας!»