Αρχική » Γενικά » Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων για τη Β’ Ξένη Γλώσσα

-Σύλλογος διδασκόντων 1ου Γυμνασίου Συκεών

Ομοσπονδία Ενώσεων Γονέων και Κηδεμόνων Νομού Θεσ/νίκης

Αγαπητοί κύριοι

Με την επιστολή αυτή, εκφράζουμε την έντονη αντίδρασή μας στην άδικη και αντιπαιδαγωγική Υπουργική απόφαση Φ12/518/62780/Γ2/02-06-2011 του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων που αφορά στη διδασκαλία και εκμάθηση μιας και μόνο 2ης ξένης γλώσσας σε όλα τα σχολεία της χώρας, (μόνο Γαλλικά ή μόνο Γερμανικά) χωρίς τη δυνατότητα πλέον επιλογής και δηλώνουμε την πλήρη συμπαράσταση και ενεργητική στήριξη τόσο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων όσο και των μαθητών που φοιτούν στο σχολείο μας, στη διατήρηση του δικαιώματος των παιδιών μας να ολοκληρώνουν μέσα στο δημόσιο σχολείο την ξενόγλωσση εκπαίδευση που επέλεξαν εδώ και χρόνια.

Γι αυτό,

Ζητάμε την άμεση ανάκληση της παραπάνω Υπουργικής Απόφασης και επιφυλασσόμεθα για την δυναμικότερη κινητοποίησή μας κατά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

Ο Πρόεδρος

Τσακιρίδης Αναστάσιος