Αρχική » Αρθρα του/της 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΥΚΕΩΝ ΟΔ. ΦΩΚΑΣ

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΥΚΕΩΝ ΑΠΟ 1/2/2021

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2020-2021

Ενημερώνουμε ότι πρόκειται να ξεκινήσει πρόγραμμα Ενισχυτικής διδασκαλίας στα εξής μαθήματα:  Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Αγγλικά. Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα. Ακόμη δεν γνωρίζουμε την ημερομηνία έναρξης, ούτε σε ποιό σχολείο θα γίνονται τα μαθήματα. Δίνεται η δυνατότητα διενέργειας των μαθημάτων μέσω τηλεκπαίδευσης. Θα στείλουμε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των κηδεμόνων ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, την οποία υποβάλλετε στη διεύθυνση 1gymsykeon@gmail.com. μέχρι 2 Δεκεμβρίου 2020.

Β΄ ΦΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας εύχεται σε όλους ασφαλή σχολική χρονιά και καλεί τα μέλη του σε Έκτακτη Γενική Συνέλευση την ΠΕΜΠΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020, ΩΡΑ 18.00΄ στον εξωτερικό χώρο του σχολείου -λόγω των μέτρων που ισχύουν- προκειμένου να συζητηθούν τα προβλήματα που προκύπτουν εξαιτίας της πανδημίας. Επίσης ενημερώνουμε ότι η συνδρομή ανέρχεται στα 5 ευρώ. Η παρουσία όλων είναι απαραίτητη.

Από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Συκεών.

Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε για την έναρξη λειτουργίας της ΕΔΕΑΥ (Ειδική Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης και Υποστήριξης) στο σχολείο μας, η οποία συγκροτείται από την Διευθύντρια του σχολείου μας, τους εκπαιδευτικούς του Τμήματος Ένταξης, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό.

Η Κοινωνική Λειτουργός, κ. Δαμιανάκη Ελισάβετ και η Ψυχολόγος, κ. Ντότση Αγγελική θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Τρίτη, 08:30-12:30 με στόχο την υποστήριξη μαθητών, γονέων και καθηγητών σε θέματα που προκύπτουν στο σχολικό πλαίσιο διαμορφώνοντας το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες της σχολικής μονάδας.

Θα πραγματοποιηθούν ομαδικές δράσεις στο πλαίσιο όλων των τάξεων.

Επιπλέον μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση για τον προγραμματισμό ατομικών συναντήσεων για τα κάτωθι ζητήματα:

1. μαθησιακές δυσκολίες, αξιολόγηση και υποστήριξη στο σχολικό πλαίσιο
  2. προβλήματα συμπεριφοράς των παιδιών
  3. ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών

Διευκρινίζεται ότι οι ατομικές συναντήσεις με μαθητές και μαθήτριες που το επιθυμούν θα γίνονται κατόπιν συνεργασίας μαζί σας και μόνο με την έγγραφη συγκατάθεσή σας σε συνάντηση που θα οριστεί με την ΕΔΕΑΥ τη μέρα και σε ώρες που προαναφέρθηκαν.

Μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου (2310203027),

για να προγραμματίσετε μια συνάντηση.

Από τη Διεύθυνση

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ «ΚΑΤΑ…ΤΕΙΧΗ»

ΔΙΑΒΑΣΤΕ.. ΕΔΩ http://1gym-sykeon.thess.sch.gr/katateixh/