Αρχική » Αρθρα του/της 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΥΚΕΩΝ ΟΔ. ΦΩΚΑΣ

Αρχείο συντάκτη 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΥΚΕΩΝ ΟΔ. ΦΩΚΑΣ

Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Βρείτε τους συνδέσμους που σας εισάγουν κατευθείαν στις Ψηφιακές Τάξεις!

ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας εύχεται σε όλους ασφαλή σχολική χρονιά και καλεί τα μέλη του σε Έκτακτη Γενική Συνέλευση την ΠΕΜΠΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020, ΩΡΑ 18.00΄ στον εξωτερικό χώρο του σχολείου -λόγω των μέτρων που ισχύουν- προκειμένου να συζητηθούν τα προβλήματα που προκύπτουν εξαιτίας της πανδημίας. Επίσης ενημερώνουμε ότι η συνδρομή ανέρχεται στα 5 ευρώ. Η παρουσία όλων είναι απαραίτητη.

Από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Συκεών.

Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε για την έναρξη λειτουργίας της ΕΔΕΑΥ (Ειδική Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης και Υποστήριξης) στο σχολείο μας, η οποία συγκροτείται από την Διευθύντρια του σχολείου μας, τους εκπαιδευτικούς του Τμήματος Ένταξης, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό.

Η Κοινωνική Λειτουργός, κ. Δαμιανάκη Ελισάβετ και η Ψυχολόγος, κ. Ντότση Αγγελική θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Τρίτη, 08:30-12:30 με στόχο την υποστήριξη μαθητών, γονέων και καθηγητών σε θέματα που προκύπτουν στο σχολικό πλαίσιο διαμορφώνοντας το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες της σχολικής μονάδας.

Θα πραγματοποιηθούν ομαδικές δράσεις στο πλαίσιο όλων των τάξεων.

Επιπλέον μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση για τον προγραμματισμό ατομικών συναντήσεων για τα κάτωθι ζητήματα:

1. μαθησιακές δυσκολίες, αξιολόγηση και υποστήριξη στο σχολικό πλαίσιο
  2. προβλήματα συμπεριφοράς των παιδιών
  3. ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών

Διευκρινίζεται ότι οι ατομικές συναντήσεις με μαθητές και μαθήτριες που το επιθυμούν θα γίνονται κατόπιν συνεργασίας μαζί σας και μόνο με την έγγραφη συγκατάθεσή σας σε συνάντηση που θα οριστεί με την ΕΔΕΑΥ τη μέρα και σε ώρες που προαναφέρθηκαν.

Μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου (2310203027),

για να προγραμματίσετε μια συνάντηση.

Από τη Διεύθυνση

Πρόγραμμα μαθημάτων 21/9/2020

Έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς-Αγιασμός

Αγαπητοί κηδεμόνες, μαθήτριες και μαθητές, επιστρέφουμε στο σχολείο τηρώντας τις αποστάσεις και φορώντας μάσκα.

Το χαμόγελο θα φαίνεται στα μάτια μας.

Την Δευτέρα, λοιπόν, 14/9/2020 θα γίνει ο αγιασμός στις 11.00΄το πρωί.

Τα παιδιά θα προσέλθουν ως εξής :

Η Α΄  Τάξη στις 08.15΄

Η Β΄ Τάξη στις 10.30΄

Η Γ΄ Τάξη στις 10.50΄

Παρακαλούμε να τηρηθούν οι ώρες προσέλευσης. Οι γονείς δεν θα παρευρεθούν στον αγιασμό.

Η χρήση μάσκας στους εσωτερικούς χώρους, αλλά και κατά την προσέλευση και αποχώρηση είναι υποχρεωτική.

Καλή μας χρονιά!

Οδηγίες για γονείς και μαθητές για την πρόληψη της διασποράς του COVID.

Παρακαλούμε διαβάστε τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ για την ασφαλή επιστροφή των μαθητών στο σχολείο.

«Μέτρα προφύλαξης από τον ιό SARS-Cov-2 που προκαλεί τη νόσο COVID-19».

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

EKTAKTO : ΕΠΑΝΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ :

Αφορά μόνον τους κηδεμόνες των μαθητών της Γ΄ Τάξης που έκαναν ηλεκτρονική δήλωση εγγραφής στο Λύκειο από την Κυριακή 28/6/2020 ώρα 00.01΄ έως καί την Τρίτη 30/6/2020 ώρα 08.30΄:

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος  είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30.

Επιπλέον, δίνεται παράταση των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων Εγγραφής, Ανανέωσης εγγραφής και Μετεγγραφής σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. έως και την Παρασκευή 03 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.-

Εγγραφές 2020-2021

Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων για ηλεκτρονική εγγραφή μαθητών (e-eggrafes)

Χρήσιμες ιστοσελίδες για ψυχοκοινωνική στήριξη