Το Ξύπνημα της Κοιμισμένης Πολιτείας

Τη σχολική χρονιά 2022-23 μαθητές της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχε στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Το Ξύπνημα της Κοιμισμένης Πολιτείας”. Συντονίστρια του προγράμματος ήταν η κα. Παπαδοπούλου Μαρία (ΠΕ86) και συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί η κα. Μπουγιούκου Θεοδώρα (ΠΕ06) και η κα. Θεοχάρη Βανέσσα (ΠΕ79.01).

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Το ξύπνημα της κοιμισμένης πολιτείας»  αποσκοπούσε στην αφύπνιση της πολιτιστικής και περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών/τριών με βιωματικό τρόπο. Η μελέτη περίπτωσης της αναστήλωσης και ανάδειξης της αρχαίας πόλης Καρθαίας στα Ν.Α. του νησιού της Κέας (Τζιας), των προσπαθειών προστασίας της από την κλιματική αλλαγή και των συνεπειών της στα Αρχαιολογικά μνημεία καθώς κι η επίσκεψη στο εν λόγω μνημείο έδωσαν τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες να βιώσουν όλο το ταξίδι της ανακάλυψης και αναστήλωσης ενός αρχαίου μνημείου, να έρθουν σε επαφή με τη φύση μέσω πεζοπορικών περιηγήσεων και να μυηθούν σε αυτή, να διαπιστώσουν την ευαλωτότητα του μνημείου λόγω της κλιματικής αλλαγής, να εξετάσουν δράσεις για την προστασία του αλλά και να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της ανάδειξης και διατήρησής του ως αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και της βιώσιμης ανάπτυξης ενός τόπου.

Το μονοπάτι που συνδέει  το περιβάλλον με τον πολιτισμό το ακολουθήσαμε παρέα και σε συνεργασία με τους μαθητές Β΄ Γυμνασίου, εκπαιδευτικούς και τη Διευθύντρια του Γυμνασίου και Λ.Τ. Κέας, όπου έκανε το «ταξίδι» μας πιο συναρπαστικό και ενδιαφέρον.

Σας καλούμε να δείτε τις δράσεις του προγράμματός μας στον ακόλουθο σύνδεσμο:

(να χρησιμοποιηθεί Google Chrome)