PODCASTS

Podcasts 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου Σχ. Έτους 2022-2023

Ακολουθήστε τη νέα σειρά podcasts του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου με τίτλο “Οραματιζόμαστε, Πειραματιζόμαστε, Προβληματιζόμαστε και πάλι από την αρχή!” που σκοπό έχει να καταγράψει την πορεία του σχολείου μας φέτος κατά το σχολικό έτος 2022-2023 και να αποτελέσει μια γέφυρα επικοινωνίας
μεταξύ σχολείου και οικογένειας κρατώντας τους γονείς κοντά στην καθημερινότητα του σχολείου και τις δράσεις του με σκοπό πάντα την ευημερία
των μαθητών/τριών.

Καλή ακρόαση!!!

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ 15-16-17

Με το δέκατο πέμπτο επεισόδιο  κλείνουμε το αφιέρωμα στο παιδικό βιβλίο και παρουσιάζουμε παιδικά παραμύθια γραμμένα από τα ίδια τα παιδιά και μάλιστα παιδιά που είναι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας. Ακούστε λοιπόν για τις εκδόσεις του σχολείου μας φέτος.

Στο δέκατο έκτο επεισόδιο έχουμε τη χαρά να έχουμε μαζί μας τον κ. Ντάλη, εκπαιδευτικό Τεχνολογίας και υπεύθυνο του Ομίλου Εκπαιδευτικής Ρομπoτικής στο σχολείο μας και παιδιά του Ομίλου που θα μας μιλήσουν για τη συμμετοχή τους στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό  ‘ΕπιSTEAMουσική’ που διοργάνωσε το Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά και το βραβείο της 2ης θέσης που κατέκτησαν.

Το δέκατο έβδομο επεισόδιο είναι αφιερωμένο στο ταξίδι του Θεατρικού Ομίλου του σχολείου μας φέτος. Προλογίζουν οι υπεύθυνες του Ομίλου, κ. Λουλουδάκη και κ. Τράντου και στη συνέχεια ακούγονται πολλά από τα παιδιά που συμμετείχαν στον Όμιλο και μοιράζονται μαζί μας σκέψεις και συναισθήματα.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ 12 – 13 – 14

Το αφιέρωμα στο παιδικό βιβλίο συνεχίζεται με παραμύθια στις ξένες γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο μας. Ξεκινάμε με τα Αγγλικά και ιστορίες που βασίζονται στο στοιχείο του φόβου σε μια ευφάνταστη σύνθεση από τον Όμιλο Αγγλικών. Συνεχίζουμε με το παιδικό παραμύθι «Ο Παπουτσωμένος Γάτος», το οποίο διαβάζουν στα Γαλλικά μαθητές και μαθήτριες του Α1 τμήματος και προλογίζει η  κ. Β. Δεριζιώτη, καθηγήτρια Γαλλικών στο σχολείο μας. Τέλος, τη σκυτάλη παίρνουν μαθήτριες και μαθητές του Α3 τμήματος διαβάζοντας στα Γερμανικά το δημοφιλές παραμύθι «Οι μουσικοί της Βρέμης» με συντονίστρια την κ. Μ. Μόρφη, καθηγήτρια Γερμανικών στο σχολείο μας.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 12

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 13

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 14

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 11

Το ενδέκατο επεισόδιο είναι αφιερωμένο στο βιβλίο με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου 2023.  Κοντά μας έχουμε την κ. Χουλιαρά, φιλόλογο και υπεύθυνη του Ομίλου Κινηματογράφου και Λογοτεχνίας του σχολείου μας μαζί με τη Μαρίλια και τον Οδυσσέα, μέλη του Ομίλου.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 10

To δέκατο επεισόδιο είναι αφιερωμένο στον Όμιλο Φυσικής που λειτουργεί φέτος στο σχολείο μας με υπεύθυνο τον καθηγητή Φυσικής κ.Ψαριανό. Ιδιαίτερη αναφορά θα γίνει στα φωτοβολταϊκά, στο υδρογόνο και στη μάθηση μέσω της χαράς !

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 9
To ένατο επεισόδιο είναι αφιερωμένο στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, έναν σημαντικό θεσμό, αναπόσπαστο μέρος της σχολικής κοινότητας. Μαζί μας έχουμε την κ. Σαρδέλη, πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 8
Στο όγδοο επεισόδιο, ασχολούμαστε με τα ποικίλα οφέλη του αθλητισμού και συστήνουμε τον Όμιλο Αθλητισμού του σχολείου μας με τη βοήθεια του κ. Τσίκου, (υποδιευθυντή, καθηγητή γυμναστικής και υπεύθυνο του Αθλητικού Ομίλου του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου). Τέλος, ακούμε από μαθητές/τριες του σχολείου μας πόσο δύσκολος αλλά και ωφέλιμος είναι ο συνδυασμός πρωταθλητισμού και σχολείου!

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 7
Στο έβδομο επεισόδιο επανερχόμαστε στη σημασία της σωστής διατροφής με 10 χρυσούς κανόνες υγιεινής διατροφής και με  πληροφορίες για το πώς η διατροφή επηρεάζει την σχολική απόδοση από την κ. Φέλλιου, εκπαιδευτικό οικιακής οικονομίας στο σχολείο μας και διατροφολόγο!
ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 6
Μετά τη χαλάρωση των χριστουγεννιάτικων εορτών, το σχολείο έχει ξεκινήσει πάλι με αυξημένες υποχρεώσεις για τους/τις μαθητές/τριες καθώς το πρώτο   τετράμηνο πλησιάζει στο τέλος του. Το έκτο επεισόδιο έχει ως θέμα το άγχος που βιώνουν ορισμένοι/ες μαθητές/τριες λόγω των διαγωνισμάτων και τρόπους διαχείρισής του.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 5
Στο πέμπτο επεισόδιο καλωσορίζουμε την κ. Μαρία Παπαδοπούλου, καθηγήτρια Πληροφορικής και Σύμβουλο Σχολικής Ζωής στο σχολείο μας εν όψει της Ημερίδας που διοργανώνει αυτό το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου το σχολείο υπό την αιγίδα του Δήμου Αμαρουσίου με θέμα το διαδίκτυο.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 4
Το 2015, η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών έλαβε μία απόφαση που αφορά την υιοθέτηση 17 Στόχων, γνωστοί ως «Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης», σε μια προσπάθεια όλες οι χώρες να ανταποκριθούν αποτελεσματικά στα παγκόσμια προβλήματα. Στο τέταρτο επεισόδιο ασχολούμαστε με τον 13ο Στόχο που μας καλεί να αναλάβουμε δράση για το κλίμα.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 3
Το σχολείο οφείλει να ετοιμάζει τα παιδιά να ζήσουν ως ελεύθεροι και δημοκρατικοί πολίτες. Το τρίτο επεισόδιο είναι αφιερωμένο στο φετινό 15μελές, ένα βασικό όργανο των μαθητικών κοινοτήτων του σχολείου.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 2
Το δεύτερο επεισόδιο (25-10-2022) είναι αφιερωμένο στην Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής. Πώς μπορεί το σχολείο να βοηθήσει στην ευαισθητοποίηση των παιδιών για το πρόβλημα της πείνας στον κόσμο αλλά και τη σημασία της υγιεινής διατροφής;

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 1
Στο πρώτο επεισόδιο (17-10-2022) θα έχετε την ευκαιρία να ακούσετε κάποιες πρώτες εντυπώσεις, απόψεις και τοποθετήσεις σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου  μας φέτος. Καλή ακρόαση!!!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός
Μπουγιούκα Θεοδώρα