logo_etw14_trasp[1]

Διότι τα Μαθηματικά είναι παντού!!!

Σχολικό έτος 2018-19

Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning “Put Your Math Glasses On!”. Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς μου
eTwinning Team

_______________________________________________________________________________________________________________

Δύο συνεργασίες etwinning  στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών!

Και βραβεία ποιότητας !Τόσο εθνικά όσο και Ευρωπαικά!

To etwinning υπήρξε  μια πρόσθετη αξία στο μάθημα των μαθηματικών τη σχολική χρονιά 2018-19

Μέσα από αυτό γνωρίσαμε σχολεία και μιλήσαμε με μαθητές από ευρωπαικές χώρες, μελετήσαμε μέσα από μαθηματικές έννοιες αρχιτεκτονική, ιστορία και μαγειρική. Εγινε ξεκάθαρο πως τα Μαθηματικά υπάρχουν παντού στην καθημερινή μας ζωή κρυμμένα ή φανερά!

Τον τελευταίο μήνα, το Μάη, συζητήσαμε για τη συμμετρία ( Axial Symmetry Around Us ) και πάντα σε συνεργασία με τα ίδια σχολεία φτιάξαμε τον παρακάτω διαδικτυακό χώρο για να απολαύσετε όλοι τη δουλειά μας!

Φτιάχνοντας συμμετρίες με το σώμα μας!

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στη συντονίστρια χώρα Σερβία και σε όλες τις χώρες και σε όλα τα παιδιά που δούλεψαν με κέφι και εφευρετικότητα!!

Και του χρόνου!!!

Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019

Συνταγή για λουκουμάδες από Κροατία!!! Νοστιμότατοι!!! και πως το ξέρουμε; Μα ο Κωνσταντίνος και ο Δημήτρης από το Β2 είχαν την καλοσύνη να φτιάξουν 50!!! λουκουμάδες και να μας κεράσουν στο σχολείο!!! Η πιο γλυκιά ώρα της ημέρας!!

Σας ευχαριστούμε πολύ!!

Ακολουθεί σύντομο βίντεο από το τηγάνισμα!!! Ποιος είπε πως τα αγόρια δε μαγειρεύουν καλά;;;;

Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019

Συνταγή για κρέπες  που μας έστειλαν από Ιταλία οι Antonella, Alessandro, Nicole και Michele

Και πάλι η συνταγή έφτασε μέχρι το σχολείο!!! 20 κρέπες μας έφεραν για όλα τα παιδιά τις τάξης!!!

Ευχαριστούμε πολύ τη Μαρίνα, τη Μαλεβή και τη Χριστίνα!

Παραδοσιακός χορός από Ρουμανία!

Μάθαμε κι ένα παραδοσιακό χορό από τη Σερβία!!! Μας τον δίδαξαν με ένα βίντεο μαθητές από το σχολείο της Σερβίας που συνεργαζόμαστε!

Χορέψαμε συρτάκι και στείλαμε το βίντεο στα συνεργαζόμενα σχολεία!!

Μαγειρέψαμε μια παραδοσιακή χωριάτικη σαλάτα και ζητήσαμε από τους Ευρωπαίους μαθητές να υπολογίσουν αναλογίες για 5 άτομα, 10 άτομα και τέλος για 18 άτομα.

Kι άλλες κάρτες μας περίμεναν μετά τα Χριστούγεννα!!! Μεγάλη χαρά!!! Καλή χρονιά μαθητές της Ευρώπης!!!

Και η χαρά είναι μεγάλη τώρα που ανοίγουμε τις χριστουγεννιάτικες κάρτες που μόλις έφτασαν από Ισπανία και Ρουμανία!!!

Σας ευχαριστούμε πολύ!

etwinning συνέχεια…

Φτιάξαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες με θέμα τη συμμετρία. Ευχαριστούμε την κυρία Χαρβούρου για την έμπνευση και τη βοήθεια! Τις ταχυδρομήσαμε στα 10 ευρωπαικά σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε και περιμένουμε με αγωνία να λάβουμε τις δικές τους κάρτες!!!! Σαν τον παλιό καλό καιρό….

Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2018

Mystery skype με το σχολείο της Σερβίας!

Φορέσαμε τα μαγικά/μαθηματικά γυαλιά μας και μιλήσαμε στα αγγλικά με τους συνομήλικους μαθητές από τη Σερβία. Τους κάναμε ερωτήσεις για να μαντέψουμε τη χώρα τους ( βρέχεται από θάλασσα η χώρα σας; ανήκει στη βόρεια Ευρώπη; Εχετε το ευρώ για νόμισμα;…) και στη συνέχεια έγινε μία πρώτη επικοινωνία. Θα το επαναλάβουμε σύντομα!

Τα σχόλια των μαθητών μας

It was a great experience!

We had a lot of fun!

I want to see you again!

______________________________________________________________

Το σχολείο μας μέσα από την πλατφόρμα etwinning ταξιδεύει” σε γυμνάσια ευρωπαικών χωρών και επικοινωνεί με συνομήλικους μαθητές!

Το πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουμε λέγεται “Put your Math Glasses On”

και οι 9 μαθητές που συμμετέχουν θα ψάξουν να βρούν τα Μαθηματικά στην πόλη μας , στην καθημερινότητά μας!

Διότι τα Μαθηματικά είναι παντού!!!

Τι είναι το eTwinning;

Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Το eTwinning στο σχολείο μας

Κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017,  το 1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning με δύο συνεργασίες σχολείων. Η πρώτη συνεργασία αφορά 7 Ευρωπαϊκά σχολεία: το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ελλάδα ως συνιδρυτές του προγράμματος και την Ιταλία, την Τσεχία, την Τουρκία και 2 σχολεία της Ισπανίας ως μέλη. Η δεύτερη συνεργασία αφορά το σχολείο μας και ένα σχολείο της Νορβηγίας. Και οι δύο αυτές συνεργασίες έχουν σαν θέμα τις διαπολιτισμικές ανταλλαγές μεταξύ των σχολείων του προγράμματος. Το eTwinning στο σχολείο μας λειτουργεί στo πλαίσιo των προαιρετικών προγραμμάτων εκτός ωρών διδασκαλίας, με συναντήσεις κάθε Δευτέρα μετά τη λήξη του σχολικού προγράμματος και με υπεύθυνες καθηγήτριες την κα Μαρία Σεπυργιώτη, καθηγήτρια Αγγλικών και την κα Γεωργία Φέλλιου, καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας.

20161218_165659                                                      P1140195