Α hero’s journey 2022-2023

A hero’s journey: This is a project where 11–15-year-old students (including special need students) will learn how to behave online and then introduce themselves as heroes. Next, they will get ready to go on their journey, pack their suitcases and go through airports (checking, security checks, flights…).They will create collaborative role plays at the airport. Afterwards, in international teams, they will visit different English and French speaking countries and create a virtual exhibition center to present these countries to the other teams. They will create games and quizzes to check their knowledge about all of the countries visited. They will meet on visioconferences, too and have lots of fun! As Super Eva tells us: “I want to fly because I like travelling and meeting new people!”

1

Πρώτη φορά στο Γυμνάσιο, πρώτη φορά σ’ένα νέο σχολείο, ίσως και πρώτη φορά στο eTwinning…Nέοι καθηγητές/τριες, νέοι συμμαθητές/τριες, νέα μαθήματα, νέες δραστηριότητες. Το πρώτο τμήμα της Α΄Γυμνασίου (Α1) είναι έτοιμο να ξεκινήσει το ηρωικό του ταξίδι στο eTwinning με το έργο A heros journey. Πρόκειται για μια Eυρωπαϊκή δράση όπου οι μαθητές/τριες θα μάθουν για ήρωες τωρινών και παρελθοντικών εποχών και θα αναπτύξουν τον ήρωα μέσα στους. Μέσω της τεχνολογίας θα συνεργαστούν για να ταξιδέψουν σε άλλους χωροχρόνους, να γνωρίσουν διαφορετικούς ήρωες και να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να καλλιεργήσουν τον ήρωα μέσα τους γιατί όλοι/ες μας έχουμε (υπερ)δυνάμεις!

Α. TWINSPACE CODE OF CONDUCT

Πριν όμως ξεκινήσουμε ένα ταξίδι, πρέπει να είμαστε καλά προετοιμασμένοι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οφείλουμε να γνωρίζουμε πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε όταν χρησιμοποιούμε την eTwinning πλατφόρμα. Πρόκειται άλλωστε για ένα Κώδικα Συμπεριφοράς, τον οποίο καλό είναι να ακολουθούμε σε όλα τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης. Διάβασε τους κανόνες και κάνε το quiz στο twinspace. Αφού το συμπληρώσεις, μπορείς να δεις τι απάντησαν και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες.

2

Β. IΝTRODUCING THE HEROES

Κάποιοι/ες ξεκίνησαν ήδη τις συστάσεις, έχουμε δρόμο όμως ακόμα ….

C. PACKING CHECKLIST

Και βέβαια φτιάξαμε μια λίστα με τα απαραίτητα ρούχα/αντικείμενα/έγγραφα που θα πάρουμε!

PACKING CHECKLIST _ heroes on missions from the 1st Experimental Junior High School of Maroussi

CLOTHES FOR HOT COUNTRIES OR SUMMER MISSIONS CLOTHES FOR COLD COUNTRIES OR WINTER MISSIONS
  •  T-shirts

• Pop corn
  • Sandwiches

D. AT THE AIRPORT: Create a collaborative role play – At the airport

Ακούστε τους/τις μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας στο αεροδρόμιο!

Listen to the dialogues at the airport with our partner schools

E. HEROES ON THEIR JOURNEYS

Επισκεφτήκαμε και συλλέξαμε πληροφορίες για διάφορες αγγλόφωνες περιοχές : Washington & Philadelphia, Canterbury & Dover, Gibraltar and The Bermudas.

Visit our collaborative exhibition centre: https://framevr.io/heroesjourney

F. VISIOCONFERENCE  4.4.2023

Την Τρίτη 4.4.2023 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη με 3 από τα 6 σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε στο πλαίσιο του eTwinning έργου ‘A hero’s journey’. Παίξαμε διάφορα παιχνίδια και γνωριστήκαμε καλύτερα. Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που ήρθαμε σε επαφή με μαθητές/τριες με τους/τις οποίους/ες πραγματοποιούμε συνεργατικά διάφορες δραστηριότητες του έργου.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 04 10 095822

G. CELEBRATING eTwinning Day, May 2023

Γιορτάσαμε με τους εταίρους μας την Ημέρα Etwinning φτιάχνοντας ένα poster για να μοιραστούμε τις σκέψεις μας!

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 06 12 100530

Η. EVALUATION SURVEY

Τέλος, συμμετείχαμε στην έρευνα αποτίμησης του προγράμματος!

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 06 12 100800

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 06 12 100922