Στα πλαίσια του Αναλυτικού Προγράμματος της Έ Τάξης για το μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές του τμήματος Ε1 του σχολείου μας αφιέρωσαν τρεις διδακτικές ώρες για την διεξαγωγή ενός project, με τίτλο “The UnitedKingdomSymbolsof the BritishIsles”.
Κατά τη διάρκεια του project οι μαθητές, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των Αγγλικών, κ. Κακαράντζα Πελαγίας, χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν να βρουν πληροφορίες για τα σύμβολα της Αγγλίας, Σκοτίας, Ουαλίας και Βόρειας Ιρλανδίας, χώρες που απαρτίζουν το Ηνωμένο Βασίλειο.

Η κάθε ομάδα χρησιμοποίησε το διαδίκτυο, βιβλία από τη βιβλιοθήκη, καθώς και άλλες πηγές, βρήκε φωτογραφίες, έγραψε μικρά κείμενα στα αγγλικά για το κάθε κράτος και έκανε ζωγραφιές. Στο τέλος, έγινε παρουσίαση των εργασιών στην υπόλοιπη τάξη και οι μαθητές ανταλλάξανε απόψεις σχετικά με την ποικιλομορφία της χώρα του Ηνωμένου Βασιλείου.