Το όραμα του σχολείου μας

Θέλουμε το σχολείο να είναι ο χώρος, όπου οι μαθητές/τριες μαθαίνουν, δημιουργούν, συνεργάζονται, παίζουν, χαίρονται και να λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής και μάθησης. Κοινός στόχος όλων των μετεχόντων στη σχολική κοινότητα είναι, όχι μόνο η προετοιμασία των μαθητών μας για τη ζωή, αλλά και η υιοθέτηση σημαντικών αξιών και δεξιοτήτων του 21ου αιώνα, όπως: η συνεργασία, η αλληλεγγύη και η κοινωνική δικαιοσύνη για τον (συν)άνθρωπο, ο αμοιβαίος σεβασμός, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η ενσυναίσθηση, ο σεβασμός όλων σε κοινούς συμφωνημένους κανόνες, η περιβαλλοντική συνείδηση, η αγωγή υγείας. Τέλος, βασικός στόχος του σχολείου μας (και επιδίωξή μας μέσω των εργαστηρίων δεξιοτήτων) είναι οι μαθητές μας να γίνουν χρήσιμοι πολίτες του κόσμου, καθώς και ισορροπημένοι και ευτυχισμένοι άνθρωποι.

Στόχοι σε σχέση με τις τοπικές & ενδοσχολικές ανάγκες

1. Η καλλιέργεια της κριτικής και δημιουργικής σκέψης
2. Η επικοινωνία μεταξύ των μαθητών – μαθητριών
3. Η ικανότητα επίλυσης των προβλημάτων με ειρηνικό τρόπο