Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 06 120616

Ο Χρόνος και οι πολλαπλές έννοιές του

Οι επισκέπτες – συνεργάτες φοιτητές στα σχολεία είναι έμπνευση. Ελπίζουμε το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας να βάλει κάποια στιγμή σε άλλη βάση αυτή την συνεργασία δίνοντας την ευκαιρία στους φοιτητές του να εκπαιδευτούν στο πεδίο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Το Θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα με τίτλο “Ο Χρόνος και οι πολλαπλές έννοιές του” των τεταρτοετών φοιτητριών Βασιλειάδη Κατερίνας και Αναγιάννη Μαρίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είχε ως βασικό ερέθισμα τον πίνακα του Νταλί ονόματι “Η εμμονή της μνήμης”, Αναλύοντας τις πολλαπλές ερμηνείες των παιδιών σχετικά με το τι μπορούν να συμβολίζουν τα ρολόγια που λιώνουν όπως και το τι μήνυμα ήθελε να περάσει ο ζωγράφος στο κοινό δουλεύτηκε η έννοια του χρόνου και οι μαθητές εκφράστηκαν σε ένα διαφορετικό πλαίσιο ξεδιπλώνοντας τη δημιουργικότητά τους. στο Μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Ε’ Δημοτικού. Ευχαριστούμε το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας για την πρόταση και την συνεργασία.