Τα μάτια σου δεκατέσσερα

Μαρ 201921

Σήμερα επισκέφθηκαν το σχολείο μας δυο κυρίες, εκπρόσωποι του ΤΟΜΥ Αγριάς. Μας μίλησαν για τα μάτια και μας είπαν πώς να τα προστατεύουμε.
Μας εξήγησαν για τους ιούς και τα βακτήρια που απειλούν τα μάτια μας και πως αυτοί μεταφέρονται. Ακόμη, μας έδειξαν πως πρέπει να καθόμαστε μπροστά σε κάποια οθόνη και σε πόση απόσταση. Τέλος μας είπαν να τρώμε φρούτα και λαχανικά επειδή κάνουν καλό στα μάτια.
Αυτό που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν ότι δεν πρέπει να παίρνουμε γυαλιά από πλανόδιους, γιατί δεν προστατεύουν τα μάτια μας στην πραγματικότητα, αφού δεν είναι τα κατάλληλα για μας και δεν μας τα έχει δώσει κάποιος ειδικός.
Από αυτή την επίσκεψη πήραμε ένα μάθημα για τις καθημερινές μας συνήθειες!!!!!
Έκτη τάξη

Μάρτιος 2019