ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Οκτ 201819

Οι συναντήσεις γονέων και δασκάλων , που γίνονται κατά τακτά χρονικά διαστήματα μέσα στη διάρκεια της χρονιάς, μας βοηθούν να πάρουμε μια καλή γεύση για το πώς συμπεριφέρονται τα παιδιά μας όταν είναι στο σχολείο. Μας βοηθούν επίσης να δούμε τα παιδιά μας μέσα από τα μάτια του δασκάλου τους και παράλληλα να πάρουμε ένα σωρό άλλες χρήσιμες πληροφορίες που μας βοηθούν να υποστηρίξουμε τα παιδιά μας αποτελεσματικότερα.
Οι συναντήσεις δασκάλων και γονέων που γίνονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς είναι λοιπόν εξαιρετικά σημαντικές.
Οι δάσκαλοι ορίζουν συνήθως μια μέρα μέσα στην εβδομάδα που δέχονται τους γονείς, για θέματα αγωγής και προόδου εκτός διδακτικού και εντός εργασιακού ωραρίου (13:15 – 14:00).
Για την φετινή σχολική χρονιά 2018-19 οι ημέρες παιδαγωγικών συναντήσεων έχουν ως εξής:
Α’ Τάξη: 1η Πέμπτη κάθε μήνα
Β’ Τάξη: 1η Πέμπτη κάθε μήνα
Γ’ Τάξη: 1η Δευτέρα κάθε μήνα
Δ’ Τάξη: Τελευταία Τρίτη κάθε μήνα
Ε’ Τάξη: Τελευταία Δευτέρα κάθε μήνα
ΣΤ’ Τάξη: 1η Πέμπτη κάθε μήνα
Αν υπάρχει κάτι πραγματικά επείγον βέβαια, ο γονέας καλό είναι να επικοινωνεί με την εκπαιδευτικό άμεσα.

Οκτώβριος 2018
« Σεπ   Νοέ »