Μαθαίνω να προστατεύομαι από τον σεισμό!!

Σήμερα Πέμπτη 9 Νοεμβρίου ο εκπρόσωπος των Ειδικών Δυνάμεων κύριος Παναγιώτης Τσιρούνης, μας μίλησε για τον σεισμό. Μας εξήγησε ότι ο σεισμός είναι ένα φαινόμενο χωρίς προειδοποίηση με μικρή χρονική διάρκεια. Όταν πρόκειται να γίνει σεισμός τα ζώα όπως φίδια, ψάρια, σκυλιά, κουνούπια, μέλισσες και άλλα πολλά είναι ανήσυχα .Μετά τον σεισμό αν τα ζώα…Συνέχεια ανάγνωσης Μαθαίνω να προστατεύομαι από τον σεισμό!!

Εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου μας.

Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2017 η Α τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Πλινθοκεραμοποιείο Τσαλαπάτα .Εκεί είδαν μία μηχανή πολύ παλιά πού την έλεγαν γιαγιά. Όταν τραγουδούσαν η μηχανή δούλευε .Αργότερα πήγαν σε ένα παλιό φούρνο πού τον έλεγαν παππού ,αυτός έψηνε κεραμίδια στους 1.000 βαθμούς . Ο παππούς είχε 8 καμινάδες επίσης είχε κι…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου μας.