Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης από όλο το Σχολείο μας στην Αγριά !

IMG_5003

Η Παιδική Σκηνή “Ονειροπόληση” του θεάτρου “Κάτια Δανδουλάκη” συνεχίζοντας την παράδοση, από το 1990, της επιλογής των έργων παρουσίασε στα παιδιά όλων των τάξεων του Σχολείου μας την κλασική κωμωδία ‘’Υπηρέτης δύο Αφεντάδων’’ του Κάρλο Γκολντόνι, στο Πορφυρογένειο Ίδρυμα Αγριάς, το οποίο και ευχαριστούμε για την παραχώρηση του υπέροχου και μοναδικού για την Αγριά χώρου.

Ο Κάρλο Γκολντόνι έχει χαρακτηρισθεί σαν ο Μολιέρος της Ιταλίας. Στο έργο του ‘’Υπηρέτης δύο Αφεντάδων’’ περιγράφει με κυρίαρχο στοιχείο το χιούμορ την ίδια την ζωή και δείχνει πως οι ασήμαντοι και ταπεινοί μπορούν να θριαμβεύσουν χρησιμοποιώντας την εξυπνάδα και την τόλμη.

Το κύριο πρόσωπο, ο Υπηρέτης Τρουφαλδίνο, αλλά και οι υπόλοιποι ήρωες του έργου, ξεπερνούν τις δυσκολίες που τους τυχαίνουν μέσα από περιπέτειες και χιουμοριστικές καταστάσεις.

Τέλος βρίσκουν την δικαίωση στέλνοντας το μήνυμα:

“όποιος βάζει στη ζωή του ευγενείς στόχους βγαίνει πάντα νικητής και κερδισμένος”

Η παράσταση πρόσφερε πολύ γέλιο, μουσική και τραγούδια και τα παιδιά ευχαριστήθηκαν πραγματικά, μια και δεν έχουν συχνά την ευκαιρία να απολαύσουν ζωντανά την θεατρική τέχνη και μάλιστα στον τόπο τους.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Διασκευή και Σκηνοθεσία     Τούλα Ζαχαριουδάκη