ΚΕΠΕΨΥ-Πρόληψη Μεσσηνίας

Στόχος του σεμιναρίου
Στόχος του σε
μιναρίου είναι η ενίσχυση του γονεϊκού ρόλου στη σύγχρονη εποχή, μια εποχή ραγδαίων αλλαγών και μεταβάσεων που πολλές φορές συνδέονται με τις εσωτερικές αλλαγές που βιώνει ένας έφηβος και μαζί του και η οικογένεια. Μέσα από τα σεμινάρια οι γονείς θα έχουν τη δυνατό
τητα να επεξεργαστούν θέματα που άπτονται της εφηβείας του σήμερα καθώς και τρόπους διαχείρισης τους με ουσιαστικό και αποτελεσματικό τρόπο.
Οι εισηγητές του 1ου Σεμιναρίου είναι:
– Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη- Κοινωνική Ανθρωπολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνη του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ.
– Μελίνα Λάππα, Κοινωνιολόγος, Στέλεχος Πρόληψης του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ.
– Πεφάνης Νικόλαος, Δ/ντής Δ/βάθμιας Εκπ/σης
Δηλώσεις Συμμε
Οι ενδιαφερόμενο μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνο του Κέντρου Πρόληψης Μεσσηνίας 27210-84009 (καθημερινά 10:00 πμ-14:00 μμ).τοχής
Τρόπος Διεξαγωγής των Σεμιναρίων
Τα σεμινάρια θα διεξαχθούν διαδικτυακά μέσω της εφαρμογής zoom. Οι συμμετέχοντες θα λάβουν στο e-mail τους ένα link στο οποίο θα πατήσουν κατά την ώρα έναρξης του σεμιναρίου κάθε φορά και θα μεταφερθούν αυτομάτως στο «δωμάτιο» του σεμιναρίου.
Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι δωρεάν.
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο που λέει "To ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. Μεσσηνίας σε συνεργασία με τον Ο.ΚΑ.ΝΑ και με την Δ/νση Δ/βάθμιας Εκπ/σης διοργανώνει: Κύκλο Διαδικτυακών Σεμιναρίων για γονείς εφήβων "Εφηβεία: Η μετάβαση εν μέσω μεταβάσεων" Τετάρτη 16/12/2020 18:00-20:00 "Διαδίκτυο Οι νέες ψυχοκοινωνικές προεκτάσεις στην εφηβεία" Τετάρτη 13/01/2021- 18:00-20:00 "O έφηβος, οι φίλοι του και η παρέα" kandinsky Δευτέρα 18/01/2021 18:00-20:00 KEREReYMoa Δηλώσεις Συμμετοχής στο τηλ. του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. 27210-84009 έως Δευτέρα 14/12/2020 OKANA"

Εκπαιδευτικής τηλεόρασης…συνέχεια

ΔΕΥΤΕΡΑ 07/12/2020

09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Το πουλόβερ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου) –

08’10 09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας «Η παρέα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη)– 33′

09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)– 25’42

10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)– 23’26

10:32 Αγγλικά Γ’-Δ’: At home (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)– 16’58

10:49 Μαθηματικά Ε’: Κλάσματα μεγαλύτερα της ακέραιης μονάδας (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 19’30

11:09 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -βάλλω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα) – 16’40

11:26 Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: Καλημέρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 28’20

ΤΡΙΤΗ  08/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Οι καλοί και οι κακοί πειρατές» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)

Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)

Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο με τον Σωτήρη (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)

Μαθηματικά Ε’: Ισοδυναμία κλασμάτων – απλοποίηση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)

Γερμανικά Ε’-ΣΤ’ (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Ιστορία ΣΤ’: Τα κυριότερα επαναστατικά κινήματα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Πασιόπουλος)

ΤΕΤΑΡΤΗ  09/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μια κάμπια πολύ πεινασμένη» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)

Θεατρική αγωγή Α’- Δ’: Ο ρόλος στο παράθυρο (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Τριανταφυλλοπούλου)

Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Τα ζώα και το περιβάλλον τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)

Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Σήματα οδικής κυκλοφορίας (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

Μαθηματικά Γ’: Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)

Ευέλικτη ζώνη Δ’-ΣΤ’: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) – 24’02

Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: A different country (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -άγω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)

ΠΕΜΠΤΗ  10/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)

Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)

Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26

Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  11/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Παραμυθοκουζίνα με συνταγές του Τζάννι Ροντάρι»(Εκπαιδευτικοί: Κώστας Στοφόρος, Άννα Βασιλειάδη)

Φυσική Αγωγή Α’-Β’: Η απόδραση των γραμμάτων (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) – 22’48

Θεατρική Αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί με τους καθρέφτες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη / Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 20’18 Μαθηματικά Γ’: Οι κλασματικές μονάδες (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)

Θρησκευτικά Γ’: Χριστούγεννα: Ο Θεός γίνεται άνθρωπος (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Θρησκευτικά Δ’: Παναγία, η Μητέρα του Χριστού (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Γερμανία Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Ιστορία ΣΤ’: Η Φιλική Εταιρεία (Εκπαιδευτικός΅: Γιώργος Πασιόπουλος) Share

Το πρόγραμμα μαθημάτων στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση από Δευτέρα 30/11 έως και Παρασκευή 4/12 |

ΔΕΥΤΕΡΑ 30/11/2020 09:00,Μαθηματικά Α’ – 09:30,Γλώσσα Α΄- 09:58 Μαθηματικά Γ’ – 10:21, Μαθηματικά Γ’ – Δ’ – 10:42, Αγγλικά Ε’ – 11:02,Φυσική Ε’ – ΣΤ’ – 11:22,  Μαθηματικά ΣΤ’ 
09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 29’11

09:30Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 27’20

09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) – 22’16

10:21 Μαθηματικά Γ’- Δ’: Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 21’43

10:42 Αγγλικά Ε’: Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης) – 19’42

11:02 Φυσική Ε’- ΣΤ’: Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) – 19’47

11:22 Μαθηματικά ΣΤ’: Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 30’34

ΤΡΙΤΗ  01/12/2020 «Γλώσσα Α’ – Μουσική Α’-Β’ – Γλώσσα Β’ – Γλώσσα Γ’ – Γεωγραφία Δ’-Ε’ – Γαλλικά Ε’-ΣΤ’ – Μουσική Ε’-ΣΤ’ – Μαθηματικά ΣΤ’»

Γλώσσα Α’: Ιστορίες (Ι) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Μουσική Α’- Β’: Μια ηχοιστορία. Η ιστορία του σκατζόχοιρου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Η αρχή του ταξιδιού (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)

Γλώσσα Γ’: Γη και θάλασσα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Γεωγραφία Δ’ – Ε’: Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 19’39

Γαλλικά Ε’ – ΣΤ’: Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου) – 23’20

Μουσική Ε’ – ΣΤ’: Ελληνική μουσική δημιουργία – Θόδωρος Αντωνίου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Μαθηματικά ΣΤ’: Πρώτοι και σύνθετοι αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

ΤΕΤΑΡΤΗ  02/12/2020  «Γλώσσα Α’ – Γλώσσα Β’ – ΤΠΕ Β’-Γ’ – Φυσική αγωγή Γ’-Δ’ – Ιστορία Ε’ – ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’ – Αγγλικά ΣΤ’ – Ιστορία ΣΤ’
Γλώσσα Α’: Θέατρο σκιών (Θ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)

ΤΠΕ Β’-Γ’: Ζωγραφίζοντας με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

Φυσική αγωγή Γ’-Δ’: Συντονισμός-συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη) – 21’38

Ιστορία Ε’: Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Ψωνίζοντας έξυπνα με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) Αγγλικά ΣΤ’: Let’s go shopping! (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)

Ιστορία ΣΤ’: Ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

 ΠΕΜΠΤΗ  03/12/2020 «Γλώσσα Α’ – Γλώσσα Β’ – Ιστορία Γ’ – Μαθηματικά Δ’- Μαθηματικά Ε’ – Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’ – Γλώσσα ΣΤ’ – Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’»

Γλώσσα Α’: Μύτη σαν σαλάμι (Μ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Γλώσσα Β’: Ταξίδι στη Χωχαρούπα…συνέχεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

Ιστορία Γ’: Θησέας, το βασιλόπουλο της Τροιζήνας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)

Μαθηματικά Δ’: Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)

Μαθηματικά Ε’: Οι κλασματικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)

Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος) – 24’45

Γλώσσα ΣΤ’: Η ζωή σε άλλους τόπους: Αυτόχθονες λαοί και σπίτι μας είναι η γη (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το εκπαιδευτικό σύστημα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  04/12/2020 «Μαθηματικά Α’ – Μαθηματικά Α’ – Γλώσσα Β’ – Ιστορία Γ’ – Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’ – Μαθηματικά Δ’ – Φυσική Ε’-ΣΤ’ – Θρησκευτικά ΣΤ’»

Μαθηματικά Α’: Γραφή της πρόσθεσης με χρήση συμβόλων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)

Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί από το 10 μέχρι το 20 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)

Γλώσσα Β’: Αν όλα τα παιδιά της Γης (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

Ιστορία Γ’: Ο Θησέας στην Κρήτη (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)

Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

Μαθηματικά Δ’: Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)

Φυσική Ε’-ΣΤ’: Ήχος (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

Θρησκευτικά ΣΤ’: Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση) – 15’03

Το πρόγραμμα των τηλεμαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι» από Τρίτη 24/11 έως Παρασκευή 27/11

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής.

ΤΡΙΤΗ 24/11/2020

  • 09:00 Θεατρική Αγωγή Α’ – Β’: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 23’31
  • 09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α’ – Γ’: “Παίζουμε Κινηματογράφο” (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
  • 09:43 Μαθηματικά Β’: Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
  • 09:58 Φυσική Αγωγή Γ’ – Δ’: Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
  • 10:22 Μουσική Γ’ – Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
  • 10:44 Ιστορία Δ’: Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
  • 11:05 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
  • 11:24 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15

ΤΕΤΑΡΤΗ 25/11/2020

09:00 (Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

09:24 Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – Τα σύμβολα =, >, < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

09:43 Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

09:58 Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)

10:22 Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

10:44 Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

11:05Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

11:24 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος))

ΠΕΜΠΤΗ 26/11/2020

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/11/2020

09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’ – Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)

09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’ –’: Κατασκευή κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)

09:49 Μουσική Α’ -Δ’ –Θεωρία μουσικής (Γραφή: Κλειδιά-νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)

10:19 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

10:32Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) –

10:48Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 3: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη) –

11:10Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 5: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη –

11:21 Γλώσσα ΣΤ’: Ενότητα 4: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου))

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού


Σήμερα, όσο ποτέ άλλοτε , είναι απαίτηση μεγάλη η υποχρέωση για την προστασία των Δικαιωμάτων των παιδιών όλου του κόσμου από τις πολιτείες και τις κυβερνήσεις τους, από τον καθένα μας χωριστά.

Δικαίωμα στη ζωή με αξιοπρέπεια

Δικαίωμα στην υγεία

Δικαίωμα στη μόρφωση χωρίς ανισότητές

 

 

 

 

 

http://nart12.org/index.php/el/ola-ta-nea/186-eimai-paidi?fbclid=IwAR2tzVmlLI_TdDOwfx8YUusozE9KLV8RVk-5q_T1_92QcU_eAAoW4gIMIsw

Την αφίσα σχεδίασε η Eirini Koubarouli αξιοποιώντας για φόντο ένα κολάζ παιδιών από το Δημοτικό Σχολείο Χανιώτης Χαλκιδικής που βραβεύτηκε σε διαγωνισμό της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες

LOADING…….ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ…


Πολλές οι αλλαγές που καλούμαστε να αφομοιώσουμε και να προσαρμόσουμε στη ζωή μας

Σε αναμονή λοιπόν και όταν το σύστημα του Πανελλήνιου σχολικού δικτύου  σηκώσει το βάρος όλων μας, θα προχωρήσουμε

Καλή Αντάμωση

ΕΡΤ2-ΤΗΛΕΜΑΘΗΜΑΤΑ

Η ειδική τηλεοπτική ζώνη εξ αποστάσεως μαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που δημιουργήθηκε στη δημόσια τηλεόραση και απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επέστρεψε στην ΕΡΤ.

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα 18-20 Νοεμβρίου 2020

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/11/2020

——————————-

Από 09:00 έως 12:00

– Διαθεματικό Α’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη) – 22’12»

– Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 18’27»

– Μαθηματικά Β’: Προπαίδεια (3) (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου) – 15’05»

– Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’35»

– Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 27’53»

– Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 21’29»

– Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά) – 20’54»

-ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 25’40»

ΠΕΜΠΤΗ 19/11/2020

——————————-

Από 09:00 έως 12:00

– Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16»

– Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32»

– Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53»

– Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12»

– Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30»

– Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54»

– Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46»

– Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/11/2020

——————————-

Από 09:00 έως 12:00

– Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 15’52»

– Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12»

– Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51»

– Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54»

– Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39»

– Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20′

– Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) 23’31»

– Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα – (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Πανανικολάου) 14΄47»

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

Δεν ξεχνάμε…και σήμερα Λυπόμαστε

Η μέρα σήμερα είναι σημαντική , είναι μέρα που η δημοκρατία γιορτάζει !

Λυπόμαστε που δεν είμαστε σχολείο με τα μαθητούδια μας να γεμίζουν νιάτα και αισιοδοξία το προαύλιο μας

Λυπόμαστε γιατί δεν μπορούμε να μιλήσουμε για τη μέρα αυτή μαζί τους.

Λυπόμαστε γιατί δεν μπορούμε να μοιραστούμε και να αναλογιστούμε την έννοια της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας.

Όσο περίεργο κι φαίνεται να είναι και

σε αυτές τις δύσκολες μέρες !

Έναρξη τηλεκπαίδευσης

Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει αύριο  Τετάρτη μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας WEBEX και είναι  υποχρεωτική.

Η διάρκεια κάθε διδακτικής ώρας είναι   30 λεπτά  και τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται  από τις 2.10 έως τις 5.20 μμ. για τα Δημοτικά. Ανάμεσα στις διδακτικές ώρες θα γίνονται 10λεπτα διαλείμματα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας θα πληροφορηθούν μέσω email από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων τους το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα μέχρι αύριο Τετάρτη  πρωί. Στο πρόγραμμα εκτός από ποια μαθήματα και πότε θα διδάσκονται  θα υπάρχουν ενεργοί οι σύνδεσμοί(links)  των δασκάλων τους καθώς και των εκπαιδευτικών ειδικότητας που θα διδάσκουν κάθε φορά.

Για να μπείτε στην ηλεκτρονική τάξη του εκπαιδευτικού , αρκεί να πατήσετε τον αντίστοιχο κάθε φορά σύνδεσμο(link).

Εναλλακτικά: Όταν δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο ή όταν δεν υπάρχει διαθέσιμος υπολογιστής τότε:

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε  το τηλέφωνό σας, σταθερό ή κινητό σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες

1ο  Καλέστε  τον τηλεφωνικό αριθμό 2119902394.

2ο Ακούστε μήνυμα από αυτόματο τηλεφωνητή στην αγγλική γλώσσα. Όταν τελειώσει, πληκτρολογήστε στο τηλέφωνό σας τον αριθμό σύνδεσης μας 843092278  και οπωσδήποτε στο τέλος το σύμβολο  # (δίεση).

3ο Στη συνέχεια θα ακουστεί δεύτερο μήνυμα από αυτόματο τηλεφωνητή στην αγγλική γλώσσα. Όταν τελειώσει, πληκτρολογήστε στο τηλέφωνό σας  το σύμβολο # (δίεση), και τέλος

4ο Συνδεόμαστε και επικοινωνούμε από το τηλέφωνό μας στη σύσκεψη.