Στο πλαίσιο της συμμετοχής στην επιμορφωτική διαδικασία Β επιπέδου, υλοποιήθηκαν πολλές ομαδικές και ατομικές δραστηριότητες για την ενίσχυση των ικανοτήτων χρήσης των βασικών εφαρμογών των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία. Μια από αυτές τις δραστηριότητες αποτελεί η παρακάτω ομαδική δραστηριότητα για την αξιοποίηση της διαδικτυακής πλατφόρμας e-me ως κοινότητα μάθησης.
Ειδικότερα, στη συγκεκριμένη δραστηριότητα αξιοποιείται η εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me, για την τελική αξιολόγηση ενός εκπαιδευτικού προγράμματος για τα δικαιώματα του παιδιού. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες καλούνται σε ομάδες των δύο να ανατρέξουν στον τοίχο της κυψέλης της ψηφιακής τάξης και να προσπαθήσουν να ολοκληρώσουν δυο διαδραστικές ασκήσεις από το εργαλείο e-me content. Στη συνέχεια, συμπληρώνουν ένα φύλλο εργασίας που αντλούμε από το e-me files. Στο τέλος τα παιδιά χωρίζονται σε 4 ομάδες και η κάθε μια δημιουργεί μια τελική αφίσα με τη σχεδίαση στο λογισμικό canva και έπειτα την αναρτούν στο e-me portfolio.